.
۱۴۰۱/۰۱/۱۵

رییس جمهور: دستگاه ها سلیقه ای عمل نکنند

آیت الله رییسی رییس جمهور با تاکید بر پرهیز از عملکرد سلیقه ای در دستگاه های دولتی، گفت: دستگاه ها سلیقه ای عمل نکنند و قانون را مد نظر داشته باشند و سیاست های نظام را دنبال کنند.

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی، رییس جمهور که به خراسان رضوی سفر کرده است در جریان کنفرانس خبری  گفت: همه موظف هستند قوانین و تصمیمات کشور را اجرا کنند اما گاهی مدیران وظیفه ای که به عهده دارند را درست انجام نمی‌دهند این مسئله در حوزه های اقتصادی، فرهنگی و دیگر بخش ها نیز دیده شده است.
وی خاطر نشان کرد: باید تاکید شود، دستگاه‌ها سلیقه‌ای عمل نکنند و قانون را مدنظر داشته باشند و سیاست های نظام را دنبال کنند.
رییس جمهور همچنین در مورد عدم احساس مسئولیت اروپایی ها در قبال مردم افغانستان گفت: علی‌رغم این که اروپایی‌ها ادعای بسیاری نسبت به افغانستانی ها داشته اند اما هیچ گونه مساعدتی در این خصوص نداشته و ندارند، برخلاف اظهار نظر آنها امروز بیش از چهار میلیون افغانستانی میهمان جمهوری اسلامی ایران هستند.
آیت الله رئیسی افزود: جمهوری اسلامی ایران نسبت به عزیزان افغانستانی احساس مسوولیت می‌کند، برخلاف اروپایی ها که مسئله افغانستان را فقط برای امیال و خواسته های سیاسی خود دنبال می کنند.
وی گفت: امروز آنچه در داخل افغانستان مهم است شکل گرفتن حاکمیت فراگیر در این کشور با حضور همه گروه ها و اقوام است .
رییس جمهور در پاسخ به مساله اتباع افغانستانی مقیم خراسان رضوی نیز ادامه داد: تحصیل، نحوه زندگی و اشتغال این اتباع برای ما مهم است و باید دنبال شود لذا پیش بینی کردیم ساز و کار و مرکزی به عنوان سازمان مهاجرین شکل بگیرد و دفاتری نیز از آن سازمان در خراسان رضوی و دیگر استانها کار دفتر مرکزی درتهران را دنبال کند.
رئیسی خاطر نشان کرد: اداره اتباع در وزارت کشور و استانداری ها به عنوان سازمانی برای پیگیری کار اتباع افغانستان کافی نیست، این عزیزان مسلمان و متدین هستند و مشکلات آنان را باید مشکلات خودمان در نظر بگیریم.
حمایت از تولیدات داخلی در کنار نظارت بر بازار
وی درباره نحوه کنترل و نظارت بر قیمت کالاهای تولید داخل نیز، گفت: اگر ما جلوی واردات بی رویه را گرفتیم و به تولید فناورانه داخل میدان دادیم باید قیمت گذاری را کنترل کنیم تا به مردم اجحاف نشود.
رییس جمهور ادامه داد: از سازمان‌هایی که در این رابطه مسوولیت دارند، سازمان حمایت از حقوق تولیدکننده و مصرف کننده در وزارت صنعت، معدن و تجارت است، این نهادها وظیفه دارند میزان ارزش کالای تولید را مشخص کرده و میزان سود فروشندگان را نیز برای حق العمل کاری در نظر بگیرند.
رئیسی گفت: اگر بازار رها شود تا تولید کننده به هر میزانی که بخواهند کالای خود را به هر قیمت بفروشد، قابل قبول نیست، دولت نباید اجازه دهد به مردم اجحاف شود، البته اگر تولید به میزان کافی باشد تا بتواند مصرف را به شکل کامل پوشش دهد عرضه و تقاضا می تواند قیمت را تنظیم کند.
وی گفت: اما در جو اقتصادی که ما داریم و دشمن نیز در حال دشمنی و جنگ اقتصادی است و در شرایطی که سودجویان و سوداگران به دنبال اختلال در بازار هستند، وظیفه متولیان، نظارت کامل بر بازار است تا مردم بدون اجحاف به کالای مورد نیاز خود دست پیدا کنند.
در موضوع بافت پیرامون حرم رضوی به استاندار اختیارات داده می شود
رییس جمهور همچنین گفت: یکی از زیرساختهایی که تحقق آن می تواند زیارت در مشهد را تسهیل کند، بافت پیرامونی حرم مطهر رضوی است، مسائل ساماندهی این بافت در سال های گذشته نیز مورد توجه بوده است.
رئیسی گفت: برای رفع این مسئله به دنبال دادن اختیارات بیشتر به استاندار خراسان رضوی با تشکیل کارگروه های لازم برای بافت پیرامونی هستیم.
وی ادامه داد: مسئله مشارکت مردم و حضور آنها و نقش دادن مردم در بحث بافت پیرامونی بسیار مهم است، در گذشته کارهایی در این رابطه انجام شده اما مردم چنان که باید مورد توجه قرار نگرفته و مردم نسبت به برخی کارها اعتراض داشتند، چراکه به اندازه لازم به آنها در باب بافت پیرامونی نقش داده نشده است.
رییس جمهور مسئله بیکاری و ضرورت ایجاد اشتغال  را از اولویت های خراسان رضوی دانست و گفت: امسال رهبر معظم انقلاب سال را "تولید، دانش بنیان و اشتغال آفرینی" نامگذاری کرده اند از طرفی استان خراسان رضوی پارک های علم و فناوری خوبی دارد که اگر برای توسعه کمی و کیفی آنها برنامه ریزی شود می تواند در توسعه اشتغال نقش داشته باشد.
رئیسی به بازدید خود و برخی اعضای هیات دولت از پارک علم و فناوری خراسان رضوی اشاره کرد و گفت: برای اینکه بتوان تولیدات پارک های علم و فناوری را تجاری سازی کرده و هم در جهت اشتغال به کار بگیریم لازم است برای آنها برنامه ریزی انجام شود، همین شرکت های دانش بنیان در پارکها در دیدارهای صورت گرفته پیشنهادهایی داشته اند.
وی راه مقابله با حاشیه نشینی در مشهد و دیگر شهرهای مهاجر پذیر را تقویت اقتصاد روستا دانست و گفت: دولت در روستاها آب، برق، جاده و خانه بهداشت داده  اماباید دید چرا باز هم روستایی به حاشیه شهر می آید، علت این است که کار کشاورزی در روستا صرف نمی کند.
رئیس جمهور گفت: کشاورزی و درآمد آن برای روستائیان قابل پیش بینی نیست و تضمینی نیز برای فروش مناسب آن وجود ندارد، لذا باید به دنبال فعال کردن اقتصاد روستا و پیش بینی پذیری به صرفه نمودن کشاورزی باشیم .


منبع : معاونت سیاسی و امنیتی استان خراسان رضوی
بازدید : ۳۸


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   PleaseSendVote
کد امنیتی را وارد کنید

کلیه حقوق این پورتال محفوظ و متعلق به استانداری خراسان رضوی می باشد.