.
۱۴۰۰/۰۱/۲۸

تمایل برای عضویت در شوراهای روستایی خراسان رضوی افزایش یافت

سرپرست ستاد انتخابات خراسان رضوی گفت: ۱۶ هزار و ۵۴۰ نفر برای عضویت در ششمین دوره شوراهای روستایی استان ثبت نام کرده‌اند که این رقم نسبت به دوره‌های قبل افزایش داشته است.

 

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی، محمد علی نبی پور روز چهارشنبه در نشست خبری اظهار کرد: در چهارمین دوره انتخابات شوراها ۱۵ هزار و ۸۹۱ نفر و در دوره پنجم ۱۶ هزار و ۲۴۱ نفر برای حضور در این کارزار انتخاباتی در استان ثبت نام کردند.

وی ادامه داد: براساس قانون ۲ هزار و ۵۸۶ روستای خراسان رضوی واجد شرایط برگزاری انتخابات شوراهای اسلامی هستند که در این دوره به خاطر استقبال خوب داوطلبان عضویت در شوراها تمامی این روستاها به حدنصاب لازم برای برگزاری انتخابات رسیده اند در صورتی که در دوره قبل انتخابات ۴۰ روستای استان به حدنصاب لازم برای برگزاری انتخابات نرسیدند.

سرپرست ستاد انتخابات خراسان رضوی گفت: این داوطلبان برای کسب هشت هزار و ۲۷۰ کرسی شورا به رقابت خواهند پرداخت، همچنین ۲ هزار و ۳۳۰ روستای خراسان رضوی شورای سه نفره و بقیه روستاها که بیش از هزار و ۵۰۰ نفر جمعیت دارند شوراهای پنج نفره خواهند داشت.

*افزایش مشارکت بانوان

وی افزود: بر خلاف دوره های گذشته که بانوان پنج درصد ثبت نام شدگان برای عضویت در شوراهای روستایی را تشکیل می دادند در این دوره حضور بانوان به ۶ درصد افزایش یافته است.

نبی پور ادامه داد: در حالی که در دوره های قبل شوراهای روستایی بیش از ۵۰ درصد ثبت نام شدگان روحانی بودند، در این دوره روحانیون شش دهم درصد را شامل می شوند.

وی گفت: در دوره کنونی ۵۱ درصد از ثبت نام شدگان تحصیلات ابتدایی دارند حال آنکه در دوره های قبلی این رقم حدود پنج درصد بود، البته در این دوره دارندگان مدارک کارشناسی و کارشناسی ارشد ۱۲ درصد می باشند حال آنکه در دوره پنجم این عدد ۹ درصد و در دوره چهارم این رقم هفت درصد بود.

سرپرست ستاد انتخابات خراسان رضوی افزود: از مجموع ثبت نام شدگان، کشاورزان ۳۲ درصد، کارمندان ۶ درصد، مشاغل آزاد ۴۳ درصد و صاحبان سایر کسب و کارها نیز درصدهای دیگر را به خود اختصاص داده اند.

وی ادامه داد: پیش بینی می شود در انتخابات ۲۸ خرداد ماه بیش از ۵۰ درصد از واجدین شرایط در استان خراسان رضوی در انتخابات شرکت کنند. 

*ردصلاحیت ۱۳ درصد داوطلبان توسط هیات های اجرایی

نبی پور شمار ثبت نام شدگان نهایی برای عضویت در شوراهای شهری استان را سه هزار و ۲۴۴ نفر عنوان کرد و گفت: در مجموع ۱۳ درصد معادل ۴۰۲ نفر از این تعداد توسط هیات های اجرایی استان ردصلاحیت شده اند.

وی افزود: نسبت ردصلاحیت شدگان در ششمین دوره انتخابات به مجموع داوطلبان، بیشتر از ادوار قبلی است اما فعلا میزان دقیق در این زمینه در دست نیست.

سرپرست ستاد انتخابات خراسان رضوی ادامه داد: از مجموع هزار و ۶۲ داوطلب ثبت نام در شهرستان مشهد ۱۶۱ نفر معادل ۱۵ درصد در هیات اجرایی شهرستان ردصلاحیت شدند که این تعداد مربوط به سه شهر مشهد، ملک آباد و رضویه می باشد.

وی گفت: بخشی از افزایش تعداد ردصلاحیت ها ناشی از دقت بسیار نهادهایی است که استعلام های چهارگانه انجام داده اند و در این دوره نهادهای مربوطه به تمامی استعلام هایی که هیات های اجرایی برای آنها ارسال کرده بود پاسخ داده‌اند، البته هیاتهای اجرایی فقط بر مبنای استعلام ها تصمیم نمی گیرند و می‌توانند بر اساس قانون از استعلام هایی که شده چشم پوشی کرده و آنها را کنار بگذارند.

*تماس با داوطلبان عضویت برای انصراف قانونی نیست

نبی پور افزود: تماس تلفنی با داوطلبان عضویت در شوراهای شهر برای انصراف از حضور در این انتخابات را رد نمی‌کنیم زیرا در یکی از فرمانداریها یکی از عوامل هیات اجرایی بدون هماهنگی  با فرماندار دست به این اقدام زد که با او برخورد انضباطی شد.

وی ادامه داد: این اقدام از نظر قانونی صحیح نیست و نکته قابل توجه این است که فرد تماس گیرنده از روی حسن نیت و برای حفظ آبروی داوطلب و توقف روند رسیدگی‌ها، خواستار انصراف وی شده بود.

سرپرست ستاد انتخابات خراسان رضوی گفت: این رفتار صحیح نبوده و رویه قانونی نیست و البته مواردی نیز وجود داشت که از خارج ساختار اجرایی با داوطلبان تماس گرفته شده بود که تذکر لازم به آنان نیز داده شد اما این نوع اقدامات به شکل گسترده صورت نگرفته است.   

وی شمار شعب صندوق اخذ رای در استان برای برگزاری انتخابات خرداد ۱۴۰۰ را بیش از پنج هزار شعبه عنوان کرد و افزود: تعداد شعب اخذ رای در دوره قبل چهار هزار و ۲۳ شعبه بود که علت افزایش این تعداد فراهم شدن فضای کافی برای فاصله گذاری اجتماعی است.

نبی پور ادامه داد: در دوره قبل انتخابات شوراها بیش از ۹۰ هزار نفر در حوزه امنیتی، نظارتی و اجرایی انتخابات مشارکت داشتند که در این دوره به خاطر افزایش شعب و صندوقهای اخذ رای، این تعداد از ۱۱۰ هزار نفر بیشتر می‌شود.

وی گفت: براساس وضعیت قرمز، نارنجی و زرد شهرهای استان از نظر کرونا در زمان انتخابات، شیوه نامه های مختلف برای برگزاری تجمع و فعالیتهای انتخاباتی تهیه و تدوین شده است اما در انتخابات خرداد امسال تاکید بر استفاده از  فضای مجازی و رسانه ها و رادیو و تلویزیون می باشد و در خصوص استفاده نامزدهای انتخابات از این زیرساختها برنامه ریزی صورت گرفته است.

*عوامل شعب اخذ رای واکسن کرونا دریافت می کنند

سرپرست ستاد انتخابات خراسان رضوی افزود: باتوجه به اینکه حضور پرتراکم و مدت دار عوامل شعب اخذ رای در روز انتخابات نگرانی هایی را از نظر ابتلا به کووید ۱۹ برای آنان ایجاد کرده است، برای واکسیناسیون تمامی عوامل اجرایی، نظارتی و امنیتی شعب اخذ رای در برابر کرونا برنامه ریزی‌هایی انجام شده است.

وی ادامه داد: علاوه بر تامین اقلام مختلف بهداشتی، در این دوره از انتخابات سعی شده است شعب رای گیری در محیط های روباز مانند حیاط مدارس استقرار یابند تا دغدغه ای برای عدم استقبال عوامل اجرایی انتخابات در روز رای گیری باقی نماند.

 
 

منبع : معاونت سیاسی و امنیتی استان خراسان رضوی
تعداد بازدیدها : ۹۱


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

کلیه حقوق این پورتال محفوظ و متعلق به استانداری خراسان رضوی می باشد.