.
۱۴۰۰/۰۱/۱۴

معاون اول رئیس‌جمهور:

اقتصاد کشور از تنگناها عبور کرده است/استاندار خراسان رضوی مصداق یک استاندار عملیاتی و اهل عمل است

معاون اول رئیس‌جمهور ضمن اشاره به اثرات اجرای پروژه‌های شاخص در کاهش فشار تحریم‌ها گفت: اقتصاد کشور از تنگناها عبور کرده و گشایش‌ها شروع شده است.

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی. اسحاق جهانگیری در جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی خراسان رضوی که با حضور وزرای آموزش و پرورش و امور اقتصادی و دارایی، استاندار خراسان رضوی، رئیس مجمع نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی و جمعی دیگر از مسئولان در محل استانداری برگزار شد، با اشاره به جدیت مدیریت خراسان رضوی در پیگیری اقتصاد مقاومتی، اظهار کرد: در اوایل دولت یازدهم وقتی سیاست‌های اقتصاد مقاومتی توسط مقام معظم رهبری ابلاغ شد، ستادهای مختلفی تشکیل دادیم و موضوع در دستور کار قرار گرفت.
معاون اول رئیس جمهور ادامه داد: مهم‌ترین پیام اقتصاد مقاومتی این بود که اقتصاد به درجه‌ای از تاب‌آوری برسد که در برابر فشارهای بیرونی بتواند دوام بیاورد و اقتصاد مقاوم شود.
وی متذکر شد: اقتصاد مقاومتی نعمتی بود که توانست بین قوای سه گانه و نهادهای مختلف اجماع بوجود بیاورد که برای استفاده از اقتصاد مقاومتی متمرکز بشوند.
معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه اقتصاد ایران از نظر حجم تولید ناخالص داخلی جزو بیست اقتصاد مهم دنیا محسوب می‌شود، اضافه کرد: اقتصاد مقاومتی به معنای سختی کشیدن مردم و یا بی تفاوتی به رانت‌خواری نیست بلکه یک راهبرد برای مقاوم کردن و توسعه اقتصاد کشور است.
جهانگیری در ادامه اعلام کرد: لازمه توسعه ملی کشور و عبور از تنگناها، استفاده از تجربیات و فرصت‌های گوناگونی است که در اختیار کشور قرار می‌گیرد.
وی گفت: مدیران دلسوز کشور کسانی هستند که بتوانند از فرصت های موجود برای حل مسائل مردم بهترین استفاده را انجام دهند.
معاون اول رئیس جمهور بیان کرد: شرایطی که در سه سال گذشته برای اقتصاد ایران اتفاق افتاد، برای هر اقتصاد بزرگی در دنیا می‌افتاد، اقتصاد آن کشور دچار فروپاشی می‌شد.
جهانگیری تصریح کرد: ایران با تکیه بر ظرفیت ها و  توانایی خودش و ایجاد همبستگی و انسجام ملی می تواند در مسیر توسعه گام بردارد.
وی افزود: اقتصاد کشور در حال عبور از تنگناها است و این معجزه مدیریت و صبوری مردم تلقی می شود. لذا اقتصاد کشور از تنگناها عبور کرده و گشایش ها شروع شده است.
معاون اول رئیس جمهور  خراسان رضوی را مهم ترین کانون توسعه کشور  دانست و بیان کرد: با توجه به ظرفیت ها و پتانسیل های کنونی خراسان رضوی، این استان می تواند به یکی از کانون های توسعه تبدیل شود.
جهانگیری استاندار خراسان رضوی را مصداق یک استاندار عملیاتی و اهل عمل خواند و گفت: خراسان رضوی دارای ظرفیتهای عظیم برای توسعه است که می طلبد با استفاده از اختیارات اقتصاد مقاومتی مشکلات پیش روی استان در بخشهای مختلف اقتصادی و سرمایه‌گذاری رفع شوند.
وزیر امور اقتصادی و دارایی در ادامه این جلسه اظهار کرد:  بخش خصوصی خراسان رضوی در مشارکت برای تصمیم گیری ها وسط میدان است و این وضعیت می تواند به کل کشور تسری پیدا کند.
فرهاد دژپسند افزود: در خراسان رضوی موضوع سرمایه گذاری مورد توجه بخش خصوصی و مدیریت استان بوده و در دستور کار قرار دارد.
وی خاطرنشان کرد: در ستاد اقتصاد مقاومتی  یک کارگروه ویژه تامین مالی با مشارکت مدیران ملی ایجاد شده است.
وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: در سال ۹۹ یکی از کارهای بدیعی که انجام شد، بحث ایجاد پنجره واحد ثبت شرکت‌ها بود و خراسان رضوی یکی از پیشروترین استان‌ها در اجرای این قانون بود.
محمدصادق معتمدیان همچنین در ادامه این جلسه ضمن ارائه گزارشی از عملکرد استان گفت: در افزایش میزان خرید تضمینی گندم  ۸۸ درصد رشد و در توسعه سیستم‌های نوین آبیاری در استان رشد ۴۹ درصدی داشتیم.
وی ادامه داد: در تولید گوشت قرمز ۱۱ درصد و رتبه اول کشور، در تولید شیر افزایش ۴۴ درصد و در  تولید مرغ ۱۱ درصد رشد را از سال ۹۲ تاکنون شاهد بوده ایم.
استاندار خراسان رضوی ادامه داد: در تولید محصولات گلخانه ای توسعه ۲۷۰ درصدی، در تولید پیله ابریشم افزایش صد درصدی، در تولیدات دامی ۴۵ درصد و در سرمایه گذاری در طرح های فولادی از سال ۹۲ حدود ۵۵درصد افزایش ظرفیت تولید داشته ایم.
معتمدیان با اشاره به مهم ترین پروژه های اقتصادی در دستور کار استان گفت: کشش خوبی برای توسعه شهرک های صنعتی وسرمایه گذاری در استان وجود دارد که در همین راستا تمهیداتی در استان اتخاذ شده است.
وی افزود: یکی دیگر از برنامه‌های مدیریت استان توسعه کشت گلخانه ای است و در همین راستا با توجه به برنامه های پیش بینی شده در سطح استان هزار هکتار گلخانه ایجاد خواهد شد.
استاندار خراسان رضوی افزود: طرح توسعه دوغارون بعد از مدت ها، تدوین و  بسیاری از مسائلی که سالها دچار اختلاف بود برطرف شد.
معتمدیان ضمن اشاره به فعال سازی و راه اندازی معادن راکد خاطرنشان کرد: با تدابیری که در استان انجام شد معادنی که اقدامات توسعه ای نداشتند به مزایده عمومی گذاشته شد.
وی در انتها اعلام کرد: علی رغم همه مشکلات سرمایه گذاری، ارزش طرح های خارجی سرمایه گذاری استان در حوزه اقتصاد حدود ۱۲۹ میلیون دلار بوده است.
گفتنی است؛ اسحاق جهانگیری مجتمع فولاد اروند نوین رشتخوار در خراسان رضوی را به صورت ویدئو کنفرانس از محل برگزاری جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی استانداری، افتتاح کرد.
مجتمع اروند نوین رشتخوار با ظرفیت ۵۹۰ هزار تن در سال آغاز به کار خواهد کرد که در این مجموعه ۱۵۲ نفر مشغول به کار خواهند شد.


منبع : اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی
تعداد بازدیدها : ۲۵۹


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

کلیه حقوق این پورتال محفوظ و متعلق به استانداری خراسان رضوی می باشد.