حسن جعفری
معاون  سیاسی، امنیتی
و اجتماعی

 

    .
۱۳۹۷/۰۹/۱۳

مشهد مقدس قطب گردشگری دینی است

سرپرست معاونت زیارت استانداری خراسان رضوی خبر داد : برای اولین بار در استان شورای مشورتی زیارت با حضور ۲۳ عضو هیئت علمی ، بخش خصوصی و نهاد های مرتبط با حوزه زیارت تشکیل شد .

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی، سید جواد حسینی در جلسه شورای اداری قوچان در جمع مدیران دستگاههای اجرای شهرستان افزود: برنامه ای حوزه زیارت توسط این شورای مشورتی از بعد علمی تأیید خواهد شد تا به صورت کاملا اقدام پژوهانه اجرا شود .
وی دانش بنیان بودن برنامه ها را یکی از اصول رونق گردشگری دینی خواند و افزود : خراسان رضوی اولین استانی است که سال گذشته موفق به راه اندازی پژوهشکده زیارت با حضور 23 هیئت علمی در 4 گروه اقتصادی، اجتماعی فرهنگی، زیر ساختی و گردشگری شد که طرح جامع زیارت اربعین به عنوان اولین اقدام این پژوهشکده در دستور کار قرار دارد.
حسینی با بیان اینکه در سند راهبردی توسعه استان، زیارت به عنوان پیشران در توسعه آمده است گفت : یکی دیگر از اصول رونق بخشیدن  به گردشگری دینی ، برنامه ریزی و نگاه برنامه محورانه است که در سند راهبردی به آن توجه شده و آسیب شناسی ، محورها و جهت گیری در آن مشخص می شود.
وی یکی از اتفاقات خوب در دولت را ایجاد معاونت زیارت در سه استان خراسان رضوی، قم و فارس یاد کرد و افزود : معاونت زیارت در خراسان رضوی با دو مدیر کل ساختار قدرمند تری نسبت به دو استان دیگر دارد.
سرپرست معاونت زیارت استانداری خراسان رضوی ساختار سازی تصمیم گیری در برنامه ریزی را مهم ارزیابی کرد و گفت : خراسان رضوی با تشکیل کارگروه ملی زیارت به مسئولیت معاون رئیس جمهور و دبیری استاندار تنها استانی بوده که هیئت دولت در بحث زیارت در آن حضور دارد و مصوبه های این کارگروه به منزله مصوبه هیئت دولت است .
وی با اشاره به تدوین سند راهبردی جامع زیارت در خراسان رضوی ، تصریح کرد : در این سند 10 راهبرد، 37 سیاست، 141 برنامه و 825 پروژه تعریف شده که بخشی از آن اجرا ، برخی در دست اقدام و برخی در آینده اجرایی خواهد شد .
وی اضافه کرد : در حال حاضر برنامه عملیاتی استان در سالجاری بر مبنای این سند جامع است که دو هدف کلان استانداری، 5 هدف کلی ، 17 هدف عملیاتی، 23 برنامه و 53 فعالیت در آن دیده شده است.
حسینی سومین اقدام در گردشگری دینی را فرهنگ محور شدن زیارت ذکر و بیان کرد: اعمال دینی دارای سه وجه مناسکی ، معرفتی و عملی است که اگر بعد مناسکی همراه معرفت شناسی شود بعد عملی و مهارتی شکل میگیرد.
وی افزود : در فرهنگ محور کردن زیارت باید دو بعد مناسکی و معرفتی را با رویکرد فرهنگی همراه کنیم تا به رفتار عملی در ابعاد زندگی کمک نماید که انتشار این فرهنگ در جامعه نیازمند فرهنگ سازی است .
سرپرست معاونت زیارت استانداری خراسان رضوی گفت : افتتاح رادیو ملی زیارت ، تشکیل خبرگزاری فرهنگ رضوی با هشت شعبه در هشت استان ، ایجاد پایگاه زیارت نیوز به سه زبان و تشکیل کارگروه رسانه و زیارت به فرهنگ محور شدن زیارت و ترویج فضائل کمک میکند .
وی بیان کرد : نگاه به مشهد مقدس دو نگاه متناقض سیاحتی یا زیارتی است این نگاهی اشتباه است بلکه مشهد شهری سیاحتی و زیارتی بوده که نگاه گردشگری ترکیبی با جوهره اصلی زیارت است.
حسینی افزود : برای افزایش ضریب ماندگاری بیشتر باید علاوه بر زیارت به حوزه های تاریخی، فرهنگی، ورزشی ، سلامت و علمی توجه شود .
وی با تاکید اینکه مشهد به عنوان قطب گردشگری دینی به شمار می آید، گفت : از 340 میلیون گردشگر دینی در دنیا 31.5 میلیون نفر در سال گذشته به مشهد سفر کرده اند .
حسینی با اشاره به اینکه قریب به 28 هزار مکان مقدس ، 33 بقعه متبرکه و یک هزار مقبره و امام زاده در خراسان رضوی وجود دارد ، گفت: 10 هزار اثر تاریخی و فرهنگی با قابلیت ثبت ملی و بین المللی در این استان وجود دارد که یک هزار و 500 اثر ثبت ملی شده است.
وی اضافه کرد : 108 جاذبه فرهنگی ،30  موزه ، 98 جاذبه قابل توجه طبیعی و 41 منطقه حفاظت شده محیط زیست در خراسان رضوی وجود دارد .
سرپرست معاونت زیارت استانداری خراسان رضوی با اشاره به اینکه 56 درصد مراکز اقامتی و 51 درصد ظرفیت حمل و نقل کشور در مشهد قرار دارد ، تصریح کرد : در سال 95 از اقتصاد زیارت سهم 9 هزار میلیارد تومانی داشتیم که 2 هزار تا 2 هزار و 500 میلیارد تومان آن مربوط به سوغات بوده و از این میزان 70درصد آن کالای خارجی و 20درصد کالای قاچاق به خود اختصاص دادند.
وی با بیان اینکه در دنیا 10درصد عایدات گردشگری را گردشگری سلامت به خود اختصاص داده و هر گردشگر سلامت 4 برابر گردشگر معمولی ارزش افزوده ساز است، گفت : بهترین بیمارستانهای خاورمیانه در مشهد قرار دارد که 12 مرکز درمانی به صورت VIP بوده و در سال گذشته به 20 هزار نفر بستری و یک صد هزار نفر سرپایی در حوزه گردشگری سلامت خدمات درمانی ارائه شده است .
حسینی با اشاره به اهمیت قوچان از سه منظر میقات الرضا ، راه ارتباطی به استان های شمالی و ورودی از آسیای میانه گفت: مطالعه ای در زمینه ارزیابی و سطح برخورداری شهرستانهای خراسان رضوی در سال 95 در بخش های اقتصادی و اجتماعی توسط سازمان مدیریت و برنامه ریزی منتشر شده است که تمامی شهرستانهای استان در 3 زمینه وضعیت اقتصادی و اشتغال، اجتماعی فرهنگی و زیر بنایی و در 3 سطح برخوردار، تا حدودی برخوردار و کم برخوردار دسته بندی و سنجیده شده اند.
وی افزود : متاسفانه قوچان با وجود این وضعیت ارتباطی و دیرینگی تاریخی در کل وضعیت کم برخوردار را دارد ، اما در بخش فرهنگی اجتماعی جزء برخوردارترین های استان بوده در بخش زیر بنایی وضعیت متوسط دارد .
سرپرست معاونت زیارت استانداری خراسان رضوی تاکید کرد : متاسفانه در بخش اقتصادی و اشتغال داری وضعیت کم برخوردار است که این نمره منفی موجب وضعیت کم برخوردار در میانگین شده است .
فرماندار قوچان نیز در این جلسه گفت : رعایت حقوق شهروندی یکی از اولویت دستگاه های اجرایی بوده و ادارات باید تکریم ارباب رجوع را سرلوحه امور خود قرار دهند زیرا یکی از اهداف تعریف شده ارتقاء سطح اعتماد مردم است .
هادی رجایی نیا افزود : توسعه اشتغال و کارآفرینی با رویکرد اقتصاد مقتاومتی از اولویت شهرستان به شمار می آید که در این زمینه تا کنون 195 میلیارد ریال تسهیلات روستایی و عشایری به متقاضیان پرداخت شده است .
وی با اشاره به تشکیل آلبوم سرمایه گذاری در حوزه شهری، تصریح کرد : برای تمامی فرصت های سرمایه گذاری فراخوان داده می شود که تاکنون 4 سرمایه گذار کلان در این زمینه وارد شده اند .
رئیس شورای اداری قوچان یادآور شد : آلبومی برای سرمایه گذاری و معرفی فرصت ها با استاندارد های بین المللی در حال تدوین است که در اختیار سرمایه گذاران گذاشته میشود .
وی از رصد و پایش نارضایتی های اجتماعی و تدوین سند جامع بررسی مطالبات قشری خبر داد و افزود : به منظور ارتباط و تعامل دو سویه با مردم دیدار های مردمی با حضور مدیرارن دستگاههای اجرایی برگزار میشود .
وی بیان کرد : دستگاههای اجرایی برای اجرای پروژه ها یا هر اقدام دیگر در سطح روستاها باید با دهیاران و اعضای شورای روستا هماهنگی انجام دهند .
 


منبع : اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی
تعداد بازدیدها : ۵۲۶


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

کلیه حقوق این پورتال محفوظ و متعلق به استانداری خراسان رضوی می باشد.