حسن جعفری
معاون سیاسی، امنیتی
و اجتماعی

 

    .
۱۳۹۸/۱۱/۱۷

رئیس ستاد انتخابات خراسان رضوی:

«دستگاه احراز هویت برخط» ضریب سلامت انتخابات را بالا می‌برد/ضد انقلاب با همه توان به‌دنبال کاهش مشارکت مردم در انتخابات است

رئیس ستاد انتخابات خراسان رضوی با بیان اینکه دستگاه احراز هویت برخط ضریب سلامت انتخابات را بالا می‌برد، گفت: این دستگاه سلامت هویتی افراد را صد در صد تعیین می‌کند.

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی، حسن جعفری در نشست خبری ستاد انتخابات استان که با محوریت معرفی دستگاه احراز هویت برخط در سالن اجتماعات شهید باهنر استانداری برگزار شد، ضمن گرامیداشت دهه مبارک فجر اظهار کرد: امیدواریم در گام دوم انقلاب و در راستای خدمات‌رسانی ویژه به مردم و پیروی از منویات امام راحل و مقام معظم رهبری موفق باشیم.

وی با اشاره به اینکه زمان‌بندی روند اجرای انتخابات تاکنون به شکل دقیق پیگیری شده است، افزود: با قاطعیت می‌گویم طبق زمان‌بندی، همه وظایف قانونی خود را در زمینه اجرا و حسن اجرای قانون انتخابات به نحو شایسته‌ای انجام داده‌ایم.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه از مجموع هزار و 114 داوطلب ثبت‌نام شده برای انتخابات مجلس شورای اسلامی، 60 نفر انصراف داده‌اند، تصریح کرد: به این ترتیب از هزار و 54 داوطلب، تعداد 674 نفر تایید شده و مابقی افراد رد صلاحیت شدند.
جعفری از تایید صلاحیت 64 درصد داوطلبان انتخابات مجلس شورای اسلامی در خراسان رضوی خبر داد و خاطرنشان کرد: طبق ماده 34 آیین‌نامه قانون انتخابات روز گذشته آخرین فرصت اعتراض برای داوطلبانی بود که صلاحیت آن‌ها توسط شورای نگهبان رد شده و به صورت قطعی در 22 بهمن‌ماه پاسخ رسیدگی به اعتراضات به فرمانداری‌ها واصل خواهد شد.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی به انتخابات مجلس خبرگان رهبری هم اشاره کرد و افزود: 29 نفر در خراسان رضوی برای انتخابات مجلس خبرگان رهبری ثبت‌نام کردند و از این تعداد 12 نفر انصراف دادند، به این ترتیب از 17 نفر باقی مانده چهار نفر تایید شدند و فردا هم آخرین روزی است که صلاحیت احتمالی افراد اعلام می‌گردد.
جعفری بیان کرد: با توجه به اینکه تفاوت‌هایی در بحث تبلیغات بین انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری وجود دارد، کمیسیون بازرسی تبلیغات به ریاست استاندار برگزار و امروز هم دومین جلسه آن با حضور نمایندگان داوطلبان مجلس خبرگان دایر شده است.
وی با اشاره به نحوه تبلیغات داوطلبان انتخابات مجلس خبرگان رهبری، اظهار کرد: بنا شد هرکدام از داوطلبان به صورت مساوی 18 دقیقه برنامه تلویزیونی و رادیویی آماده کنند و در اختیار صداوسیما استان قرار دهند، به این ترتیب از 23 بهمن ماه به صورت قرعه‌کشی و در دو نوبت این برنامه‌ها پخش خواهد شد.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی در خصوص آخرین وضعیت شعب اخذ رای استان گفت: در استان 12 مرکز حوزه انتخابیه اصلی و 63 حوزه انتخابیه فرعی وجود دارد که شامل 30 فرمانداری و 45 بخشداری است.
جعفری آمار صندوق‌های اخذ رای در استان را چهار هزار و 19 شعبه اعلام و خاطرنشان کرد: بیشترین تعداد شعب اخذ رای در مشهد با هزار و 520 شعبه است.
وی ادامه داد: همچنین تعداد 3 هزار و 18 شعب ثابت در استان جانمایی و هزار و یک شعبه سیار هم پیش‌بینی شده است، از طرفی 2 هزار و 407 شعبه شهری و تعداد هزار و 612 شعبه روستایی مشخص شده است.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی با اشاره به آمار کل واجدین شرایط رای دهنده در استان، اظهار کرد: چهار میلیون 503 هزار و 610 نفر کل واجدین شرایط رای دهنده در استان هستند که از این آمار دو میلیون و 260 هزار و 482 نفر خانم و دو میلیون و 243 هزار و 128 نفر آقا هستند.
جعفری در تکمیل صحبت‌های خود گفت: تعداد رای اولی‌ها هم در مجموع 254 هزار و 198 نفر هستند که امسال در تعیین سرنوشت سیاسی خود مشارکت می‌کنند.
وی در خصوص وضعیت تعرفه‌های انتخاباتی استان یادآور شد: کلیه تعرفه‌ها و ملزومات اخذ رای اعم از پلمپ‌ها، مهرها و صندوق ها به استانداری تحویل داده شده است که به مرور طبق زمان‌بندی در اختیار حوزه‌های انتخابیه قرار خواهد گرفت.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی تبیین کرد: طبق ماده 55 قانون انتخابات، هر یک از نامزد‌ها به تنهایی و مشترکا می‌توانند بر اساس حوزه‌های انتخابیه یک نماینده را به هیات نظارت معرفی کنند تا نمایندگان داوطلبان در شعب اخذ رای حضور داشته باشند و طبق قانون با مشاهده تخلف احتمالی و بدون دخالت آن‌ها مراتب را به هیات‌های اجرایی و نظارت بخش یا مراکزشهرستان‌ها کتبا اعلام نمایند.
جعفری تاکید کرد: البته در قانون قید شده و تاکید ما این است که نمایندگان هر کدام از کاندیدها تا پایان شمارش آراء و تنظیم صورت جلسه نهایی می‌توانند در حوزه انتخابیه حضور داشته باشند.
وی حضور افراد غیر مسوول در شعب اخذ رای را طبق قانون جرم اعلام کرد و افزود: فعالیت‌های انتخاباتی در حوزه تبلیغاتی نامزد‌های مجلس شورای اسلامی 8 روز قبل از رای‌گیری از 23 بهمن آغاز و تا 24 ساعت قبل از اخذ رای ادامه دارد، همچنین در انتخابات مجلس خبرگان رهبری هم 15 روز قبل از اخذ رای داوطلبان می‌توانند در حوزه تبلیغات بر اساس نظارت کمیته بازرسی تبلیغات، فعالیت انتخاباتی خود را آغاز کنند.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی در ادامه این جلسه با اشاره به نحوه کارکرد دستگاه احراز هویت برخط در فرآیند رای‌گیری انتخابات، اظهار کرد: براساس قابلیت‌هایی که این دستگاه دارد مراحل انتخابات به غیر از صندوق اخذ رای الکترونیکی خواهد بود، ضمن اینکه تمام اطلاعات اعضای شعبه در آن ثبت شده است و امکان دخل و تصرف در آن وجود ندارد.
جعفری با بیان اینکه نکات امنیتی در دستگاه احراز هویت پیش‌بینی شده است، تبیین کرد: ویژگی بعدی این دستگاه قابلیت استعلام هویت افراد است، به محض اینکه دستگاه برای استعلام از طریق کارت ملی و اطلاعات شناسه ملی فعال ‌شود، بلافاصله اطلاعات هویتی فرد را اعلام می‌کند.
وی با اشاره به اینکه تمامی اتصالات اعم از ویژگی آفلاین و آنلاین در سیستم احراز هویت برخط پیش‌بینی شده است، خاطرنشان کرد: این دستگاه سلامت هویتی افراد را صد درصد تعیین می‌کند، همچنین شناسنامه افراد فوت شده و غصبی را شناسایی می‌کند و به صورت هوشمند ضریب خطا را کاهش می‌دهد.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی بیان کرد: مشابه این دستگاه در کشورهای پیشرفته مورد استفاده قرار می‌گیرد و مورد تایید است، در این راستا تعداد 198 دستگاه احراز هویت را دریافت کرده‌ایم تا آموزش‌های لازم را در تمام فرمانداری‌ها، بخشداری‌ها و کاربران شعب اخذ رای برگزار کنیم.
جعفری در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر این نکته مهم که دشمنان انقلاب اسلامی برای انتخابات پیش رو برنامه‌ریزی کرده‌اند، افزود: مدت کمی تا برگزاری انتخابات مانده است و هرچقدر به این تاریخ سرنوشت‌ ساز نزدیک می‌شویم، معاندین و دشمنان نظام به دنبال ایجاد موانع مختلف برای مشارکت مردم هستند، براین اساس طبق گزارش‌های دستگاه‌های امنیتی و اطلاعاتی ضد انقلاب همه توانش را گذاشته است که مشارکت مردم ایران را در انتخابات کاهش دهد.
وی ادامه داد: طبق گزارش‌ها ضد انقلاب از طریق فضای مجازی به شدت به دنبال است تا شایعات دروغینی را مطرح کرده و در رابطه با سلامت انتخابات و فرآیندهایش شبهه افکنی کند، در این راستا دشمنان آنقدر بیچاره و درمانده شده‌اند که از ویروس کرونا نگذشته‌ و در گفتمان و رواج شایعات خود می‌گویند اگر مردم در راهپیمایی 22 بهمن و انتخابات شرکت کنند، آنگاه در معرض ابتلا به این ویروس قرار دارند، به این ترتیب دشمن از همه ابزارش استفاده می‌کند تا مشارکت مردم را تحت الشعاع قرار دهد.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی با تاکید مجدد براینکه دستگاه احراز هویت برخط ضریب سلامت انتخابات را بالا می‌برد، خواستار شد: ‌رسانه‌ها در فضای افزایش نشاط سیاسی جامعه کمک کنند، همچنین مردم را امیدوار و اطلاعات نامزدها را در حوزه تبلیغات به مردم اعلام کنند تا انتخاب آگاهانه‌ای داشته باشند.
جعفری خطاب به اصحاب رسانه خاطرنشان کرد: در حوزه تخلفات احتمالی مجریان انتخابات هم اگر مواردی را مشاهده کردید، انتظار داریم آن را منعکس کنید تا مورد پیگیری قرار گرفته و تخلفات احتمالی کاهش پیدا کند.

منبع : معاونت سیاسی و امنیتی استان خراسان رضوی
تعداد بازدیدها : ۵۶


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

کلیه حقوق این پورتال محفوظ و متعلق به استانداری خراسان رضوی می باشد.