حسن جعفری
معاون  سیاسی، امنیتی
و اجتماعی

 

    .
۱۳۹۷/۰۴/۱۱

معاون استاندار خبر داد:

فعالیت ۳۷ سازمان مردم نهاد و ۱۵۰ گروه اجتماع محور در حوزه پیشگیری از اعتیاد

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان رضوی گفت: 150 گروه و تیم اجتماع محور در محلات پر آسیب استان توانمند سازی و آموزش های پیشگیری از اعتیاد را برای بیش از 900 هزار نفر برگزار کرده اند و 37 سازمان مردم نهاد نیز در حوزه پیشگیری از اعتیاد در استان فعال هستند.

محمد رحیم نوروزیان در همایش " اجتماعی شدن مبارزه با مواد مخدر با رویکرد نقش خانواده و زنان در پیشگیری اولیه از اعتیاد" اظهار داشت: سازمان های مردم نهاد و تشکل های مردمی بویژه تشکل های حوزه زنان نقش اساسی در پیشگیری از اعتیاد، از طریق فرهنگ سازی و برگزاری دوره های مختلف آموزشی دارند.
معاون استاندار با بیان اینکه در جامعه ما اعتیاد عمدتا مسئله ای مردانه تلقی می شود گفت: در طول سال های اخیر دامنه آسیب های ناشی از مواد مخدر با وسعت بیشتری در میان جمعیت زنان کشور گسترش یافته است.
وی افزود: بر اساس برخی آمارها اگر چه حدود 6 دهم درصد بانوان به مواد مخدر آلوده هستند و هنوز میزان اعتیاد زنان فاصله قابل توجهی با مردان دارد اما روند گرایش زنان به مواد مخدر در سالیان اخیر شتاب بیشتری گرفته است که نگران کننده است.
نوروزیان اعتیاد و آسیب های ناشی از آن در زنان را بسیار پیچیده تر از مردان دانست و اظهار داشت: معمولا اعتیاد بانوان در جامعه پنهان می ماند لذا امکان درمان کمتر می شود و آسیب های ناشی از اعتیاد در زنان بسیار بیشتر از مردان است.
وی افزود: زن و مادر اساس و بنیان خانواده است و با اعتیاد زن اساس و بنیان خانواده دچار تزلزل خواهد شد و تمامی افراد خانواده آسیب می بینند.
معاون استاندار با بیان اینکه ریشه بسیاری از خودکشی های زنان به مواد مخدر بر می گردد اظهار داشت: یکی از دلایل اصلی گرایش زنان و دختران به سمت مواد مخدر کمبود عاطفه و محبت در خانواده است.
وی افزود: شانس ابتلا به مواد مخدر در افرادی که دچار اختلالات خلقی هستند 4 برابر بیشتر از بقیه افراد است و بر اساس بررسی ها 80 درصد دختران مبتلا به مواد مخدر دچار اختلالات خلقی و اضطراب هستند.
نوروزیان با بیان اینکه بر اساس برخی پژوهش ها توسط سازمان بهزیستی در سال های اخیر 47 درصد زنان معتاد علت ابتلای خود را کاهش دردهای جسمانی ذکر کرده اند اظهار داشت: 24 درصد زنان معتاد، کنجکاوی را عامل اعتیاد خود معرفی کرده اند، 20 درصد کسب لذت و 9 درصد نیز کمبود های عاطفی را دلیل اعتیاد خود ذکر کرده اند.
وی افزود: میانگین سن ازدواج در زنان نیز در حال پایین آمدن است و بیشترین زنان مصرف کننده مواد مخدر در گروه سنی 25 تا 40 سال قرار دارند.
معاون استاندار یکی از دلایل افزایش مصرف مواد مخدر در زنان را تبلیغات کاذب دانست و گفت: کاهش وزن، طراوت و شادابی پوست افزایش انرژی و تمرکز و بهتر شدن عملکرد جنسی از جمله تبلیغات کاذبی است که نقش موثری در اعتیاد زنان به مواد مخدردارد.
نوروزیان با بیان اینکه پدیده مواد مخدر و اعتیاد صرفا یک پدیده اجتماعی نیست اظهار داشت: علاوه بر بعد اجتماعی اعتیاد، از منظر امنیتی نیز سرویس های امنیتی جهان و دشمنان کشور در صدد هستند تا از طریق آلوده کردن مردم و خصوصا جوانان کشور به اهداف شوم خود برسند.
وی افزود: بازگشت جوان مبتلای به مواد مخدر بسیار سخت است و اعتیاد جوانان موجب از دست رفتن سرمایه های انسانی کشور می شود.
معاون استاندار با اشاره به جدیت نظام جمهوری اسلامی در مبارزه با مواد مخدر گفت: امر مبارزه با مواد مخدر در جمهوری اسلامی ایران امری اعتقادی و جدی است و بزرگترین سند مبارزه ما حدود 4 هزار شهید در این راه هستند که در راه استقلال، شرف و کرامت انسان ها شهید شده اند.
نوروزیان ایجاد آرامش در جامعه و خانواده را از راه های کاهش گرایش به مواد مخدر دانست و اظهار داشت: حضور و یاد خدا در زندگی انسان ها آرامش دهنده است و اگر انسان ها، خدا را در تمامی لحظات زندگی به یاد داشته باشند به سمت آرامش خواهند رفت و زندگی آنها از تلاطم خارج می شود.
وی با بیان اینکه اسلام نگاه نورانی به زنان دارد گفت: اسلام به زنان ارزش داد و زن را بنیان و اساس خانواده می داند. این بنیان و اساس می تواند عامل تحکیم خانواده باشد و نقش بسیار موثری در جلوگیری از گرایش افراد خانواده به سمت مواد مخدر دارد.


منبع : معاونت سیاسی و امنیتی استان خراسان رضوی
تعداد بازدیدها : تعداد بازدیدها : ۱۹۹


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

کلیه حقوق این پورتال محفوظ و متعلق به استانداری خراسان رضوی می باشد.