معاون سیاسی، امنیتی
و اجتماعی

محمد رحیم نوروزیان

    .
۱۳۹۷/۰۴/۰۵

معاون استاندار تاکید کرد:

جلب مشارکت مردم و خیرین در ایجاد و تجهیز کتابخانه ها

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان رضوی گفت: با توجه به محدودیت منابع دولتی باید مشارکت خیرین را در ساخت و تجهیز کتابخانه ها جلب نمود.

محمد رحیم نوروزیان در نشست انجمن کتابخانه های عمومی استان خراسان رضوی افزود: هزینه کردن بابت کتابخانه ها از ضروریات است اما باید دقت نمود از این فضا و امکانات به درستی استفاده شود و برآورد شود افزایش کتابخانه ها چقدر منجر به افزایش کتابخوان ها می شود.
وی اظهار داشت: سرانه مطالعه در کشور پایین است و بیشتر دانش آموزان و دانشجویان فقط به دنبال مطالعه کتاب های درسی خود هستند.
معاون استاندار با تاکید بر نقش کتابداران حرفه ای در ارتقای فرهنگ کتابخوانی گفت: تهیه کتاب مطلوب و راهنمایی مخاطبین به اینکه چه کتاب هایی را مطالعه کنند از جمله کارهایی است که کتابداران حرفه ای می توانند انجام دهند و این امر می تواند به ارتقای فرهنگ کتابخوانی کمک نماید.
وی خواهان معرفی کتاب در جلسات مختلف شد و اظهار داشت: در راستای ارتقای فرهنگ کتاب و کتابخوانی در جلسات مختلف از جمله شوراهای اداری می توان کتاب هایی با موضوعات مختلف را معرفی نمود.
نوروزیان با بیان اینکه در استان 202 کتابخانه نهادی، مشارکتی و مستقل داریم گفت: مطابق استانداردهای جهانی به ازای هر 25 هزار نفر باید یک کتابخانه وجود داشته باشد اما در استان خراسان رضوی این رقم 31 هزار نفر می باشد.
وی افزود: 9 شهر کوچک استان، 35 روستای بین 3 هزار تا 5 هزار نفر جمعیت و 14 روستای بالای 5 هزار خانوار در استان فاقد کتابخانه هستند که ساخت کتابخانه در این شهر ها و روستا ها باید در اولویت فرمانداران و شهرداران قرار گیرد.
معاون استاندار خواهان مساعدت شهرداری ها در پرداخت نیم درصد سهم کتابخانه های عمومی شد و گفت: علیرغم محدودیت منابع مالی باید به کمک نهاد کتابخانه های عمومی آمد تا بتوان سرانه کتابخوانی را ارتقاء داد و اولویت نیز تکمیل پروژه های نیمه تمام باشد.


منبع : معاونت سیاسی و امنیتی استان خراسان رضوی
تعداد بازدیدها : ۱۶۵


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

کلیه حقوق این پورتال محفوظ و متعلق به استانداری خراسان رضوی می باشد.