سرپرست معاونت  سیاسی، امنیتی
و اجتماعی

علیرضا قامتی

    .
۱۳۹۷/۰۳/۰۵

معاون استاندار:

اختصاص ۲میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان از اعتبارات بخش فرهنگ و هنر به نهاد کتابخانه های عمومی

با حضور معاون اجتماعی، سیاسی و امنیتی استاندار خراسان رضوی نشست انجمن کتابخانه های عمومی استان برگزار شد.
دکتر سید جواد حسینی در این نشست با اشاره به اعتبارات بخش کتابخانه های عمومی استان گفت: از اعتبارات بخش فرهنگ و هنر 2میلیارد و 800 میلیون تومان در سال جاری به نهادن کتابخانه های عمومی استان اختصاص یافته است.
وی افزود: پیش بینی شده است از محل اعتبارات ماده 180 نیز حدود 9 میلیارد تومان برای انجمن کتابخانه های عمومی استان و 3 میلیارد تومان برای پروژه تکمیل کتابخانه عمومی مشهد اختصاص یابد.
معاون استاندار با بیان اینکه هم اکنون 205 کتابخانه در سطح استان فعال هستند اظهار داشت: به ازای هر 35 هزار نفر یک کتابخانه در سطح استان داریم که هدف گذاری شده است در افق 1400 به ازای هر 25 هزار نفر یک کتابخانه در استان داشته باشیم.
وی گفت: افزایش 8.7 درصدی زیربنا، افزایش 9.3 درصدی اعضا و افزایش 11.4 درصدی تعداد کتابخانه های عمومی از هدفگذاری های نهاد کتابخانه های عمومی استان در افق 1400 است.
حسینی یکی از راهبردهای 7 گانه استان در سال جاری ارتقای فعالیت های فرهنگی دانست و گفت: یکی از راهبردها و شاخص های اصلی ارتقای فعالیت های فرهنگی ارتقای فرهنگ کتابخوانی است.
وی افزود: با توجه به هدفگذاری عضویت 30 درصدی دانش آموزان در کتابخانه های عمومی استان در سال جاری نشستی بین نهاد کتابخانه های عمومی و آموزش و پرورش با هدف رفع موانع احتمالی عضویت دانش آموزان برگزار شود.
معاون استاندار با بیان اینکه هشتمین جشنواره کتابخوانی رضوی با 7 عنوان کتاب و به صورت الکترونیکی و حضوری در سال جاری برگزار خواهد شد اظهار داشت: این مسابقات در سه سطح کودکان با 2 عنوان ، نوجوانان با 2 عنوان و بزرگسالان با 3 عنوان کتاب برگزار خواهد شد.
وی افزود: سال گذشته و در هفتمین دوره جشنواره کتابخوانی رضوی 630 هزار نفر از سراسر کشور شرکت کردند که استان خراسان رضوی با 70 هزار شرکت کننده سهم 11 درصدی از تعداد شرکت کنندگان را داشت.
وی گفت: اطلاع رسانی در خصوص این جشنواره به دستگاه های اجرایی باید به خوبی انجام شود و دستگاه ها تشویق های لازم برای شرکت در این جشنواره را پیش بینی نمایند.
حسینی تصریح کرد: از ظرفیت آموزش و پرورش، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، اداره کل اتباع بیگانه، اداره کل زندان ها، کانون فرهنگی هنری مساجد، مجمع مشورتی زنان، پارلمان مشورتی جوانان و شهرداری ها در جهت تشویق به حضور در جشنواره فرهنگ رضوی باید استفاده نمود.
معاون استاندار با اشاره به قانون پرداخت سهم نیم درصدی به کتابخانه ها از درآمد شهرداری ها گفت: گزارشی از میزان پرداخت شهرداری های استان آماده شود تا بر اساس آن گزارش از فرمانداران خواسته شود پیگرسهم نیم درصدی از طریق انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان ها باشند.
وی در پایان افزود: مشارکت نظام مند مردم در امور از سیاست های اصلی استان است و در حوزه ترویج فرهنگ کتابخوانی نیز باید پیگیری های لازم انجام شود تا حداقل 5 سازمان مردم نهاد راه اندازی شود.


منبع : معاونت سیاسی و امنیتی استان خراسان رضوی
تعداد بازدیدها : تعداد بازدیدها : ۱۶۲


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

کلیه حقوق این پورتال محفوظ و متعلق به استانداری خراسان رضوی می باشد.