سرپرست معاونت  سیاسی، امنیتی
و اجتماعی

علیرضا قامتی

    .
۱۳۹۷/۰۳/۰۳

اولین پارلمان مشورتی جوانان استان خراسان رضوی راه اندازی شد

با حضور استاندار خراسان رضوی، معاون اجتماعی، سیاسی و امنیتی استاندار و نمایندگان منتخب پارلمان های مشورتی جوانان شهرستان های استان نخستین پارلمان مشورتی جوانان استان راه اندازی شد.

دکتر سید جواد حسینی در این نشست گفت: یکی از ارکان اساسی نظام جمهوری اسلامی، قانون اساسی، برنامه های توسعه و برنامه های سالانه مشارکت مردم در امر توسعه است.
وی افزود: هدف از ایجاد پارلمان مشورتی جوانان توسعه نظام مند مشارکت جوانان در امر توسعه است و نظام یافتگی اساس کار این پارلمان خواهد بود.
معاون استاندار با اشاره به طرح های بی بدیل استان خراسان رضوی در زمینه مشارکت نظام مند مردم گفت: خانه احزاب، خانه تشکل های غیر دولتی، مجمع مشورتی زنان و پارلمان مشورتی جوانان برای اولین بار در کشور توسط استان خراسان رضوی راه اندازی شده است.
وی افزود: مکانیزم مشارکت نظام مند مردم در امر توسعه از استان خراسان رضوی شروع شده است و امید است این طرح ها کشوری شود.
حسینی تعداد تشکل های غیر دولتی استان را 1172 تشکل ذکر کرد و اظهار داشت: پارلمان مشورتی جوانان ارتباط نظام مند با سازمان های مردم نهاد و دستگاه های اجرایی را در دستور کار خود قرار دهد.
وی افزود: همه اعضای هیات رئیسه پارلمان مشورتی جوانان استان که با رای اعضا انتخاب می شوند به عنوان مشاورین جوان استاندار نیز منصوب خواهند شد و اعضای هیات رئیسه پارلمان های شهرستان ها نیز به عنوان مشاورین جوان فرمانداران حکم خواهند گرفت.
وی گفت: همه اعضای پارلمان مشورتی جوانان استان وشهرستان ها بسته به تخصص و علاقه خود به دستگاه های اجرایی معرفی شده و به عنوان مشاور جوانان دستگاه های اجرایی استانی و شهرستانی معرفی خواهند شد.
معاون استاندار کار پارلمان مشورتی جوانان را شبیه مجلس شورای اسلامی دانست و اظهار داشت: دستگاه های دولتی استانی و شهرستانی طرح های مرتبط با جوانان را به پارلمان استان و شهرستان ها در قالب لایحه ارائه می نمایند ویا خود اعضای پارلمان طرح های پیشنهادی خود را ارائه می نمایند.
وی افزود: این لایحه ها و طرح های پیشنهادی در کمیسیون های مختلف پارلمان مشورتی جوانان بررسی شده و پس از تصویب در این کمیسیون ها به صحن علنی پارلمان خواهد آمد.
وی گفت: در صورت تصویب طرحی در صحن علنی پارلمان این طرح به کارگروه ساماندهی امور جوانان استان یا شهرستان ارائه شده و این کارگروه نیز طرح را به کارگروه های متناسب ذیل شورای برنامه ریزی و توسعه استانی یا شهرستانی ارائه می نماید و در صورت تصویب در این کارگروه ها طرح اجرایی خواهد شد.
حسینی با بیان اینکه دولت مصصم است از ظرفیت های جوانان استفاده نماید اظهار داشت: ظرفیت های مختلف جوانان توسط پارلمان شناسایی شود تا بتوان بانک اطلاعاتی جوانان استان را تهیه نمود.
وی افزود: 1360 جوان در استان در قالب پارلمان مشورتی جوانان شهرستان های استان به عنوان نماینده یک میلیون 700 هزار جوان سازماندهی شده اند تا از فکر و ظرفیت آنان استفاده شود.
معاون استاندار با بیان اینکه پارلمان شکاف بین علم و اجرا را می تواند کم کند اظهار داشت: کمیسیون های پارلمان مشورتی جوانان به دستگاه های اجرایی مرتبط متصل خواهند شد تا دستگاه ها نیزبتوانند از طرفیت جوانان استان بهره مند شوند.
دکتر حسینی در ادامه جلسه و پس از رای گیری درجمع اعضای هیات رئیسه گفت: اعضای هیات رئیسه در شروع کار، اطلاعات خود از دستگاه های اجرایی و کارگروه های مرتبط را افزایش دهند.
وی افزود: شناسایی ظرفیت، محدودیت و چالش های دستگاه های اجرایی وهمچنین آشنایی با وظایف کارگروه های ذیل شورای برنامه ریزی و توسعه به عنوان اولین قدم در شروع کار پارلمان خواهد بود.
وی افزود:اعضای هیات رئیسه در نظم دهی و کیفیت بخشی به فعالیت های پارلمان نقش اساسی را بر عهده دارند.


منبع : معاونت سیاسی و امنیتی استان خراسان رضوی
تعداد بازدیدها : ۳۲۹


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

کلیه حقوق این پورتال محفوظ و متعلق به استانداری خراسان رضوی می باشد.