سرپرست معاونت  سیاسی، امنیتی
و اجتماعی

علیرضا قامتی

    .
۱۳۹۷/۰۱/۲۲

معاون استاندار:

ارتقای نشاط عمومی و سرمایه اجتماعی از طریق توسعه برنامه های فرهنگی

نخستین جلسه ی دیدار فرمانداران استان با  معاون اجتماعی، سیاسی و امنیتی استاندار خراسان رضوی در سال جدید برگزار شد.

دکتر سید جواد حسینی در این نشست گفت: تداوم رونق تولید و اشتغال بارویکرد اقتصاد مقاومتی، کنترل و کاهش آسیب های اجتماعی، ارتقای امنیت پایدار و توسعه همه جانبه آن، ارتقای خدمات دولت و رعایت حقوق شهروندی، گسترش مشارکت نظام مند مردم، ارتقای فعالیت های فرهنگی با رویکرد فرهنگ رضوی و توسعه و ارتقای سلامت 7 سیاست راهبردی استان در سال جاری می باشد.
معاون استاندار با  اشاره به سیاست راهبردی تداوم رونق تولید و اشتغال بارویکرد اقتصاد مقاومتی اظهار داشت:  استان خراسان رضوی در سال گذشته 16 درصد اشتغال کشور را پوشش داد و نرخ بیکاری در استان به 8.8 درصد رسید. بیش از 23 هزار شغل ایجاد شده نیز اشتغال زنان سرپرست خانوار و معلولین بود که در استان اتفاق افتاد.
وی افزود: ثبت نام 28  هزار انبار در سامانه جامع انبارها، اجرای طرح رجیستری گوشی های تلفن همراه همزمان با سراسر کشور و جلوگیری از قاچاق 700 میلیون دلاری گوشی تلفن همراه در سال از جمله فعالیت های استان در سال گذشته می باشد.
وی افزود: در سال گذشته بیش از 3 هزار متهم دستگیر و 36 باند نیز متلاشی شده است  وحدود 700 کیلوگرم انواع مصنوعات نقره خارجی کشف و در این زمینه  4 باند عمده متلاشی شده است.
 حسینی با اشاره به  سیاست کنترل و کاهش آسیب های اجتماعی اظهار داشت:در نتیجه اقدامات انجام شده در استان 2.2 درصد کاهش شیوع اعتیاد در استان را شاهد بودیم. طلاق 12.9 درصد کاهش داشت و 10 درصد مجموع جرایم حاشیه شهر مشهد نیز کاهش پیدا کرده است.
معاون اجتماعی، سیاسی و امنیتی استانداری خراسان رضوی  با  اشاره به ارتقای فعالیت های فرهنگی گفت : نشاط عمومی و سرمایه اجتماعی از جمله مباحث مهمی است که باید برای آن با توسعه برنامه های فرهنگی برنامه ریزی نمود و نسبت به ارتقا آن اقدام نمود.
  سید جواد حسینی افزود : در این مدت نیز تلاش های خوبی در این حوزه صورت گرفته است که از جمله آن ها توسعه پردیس های سینمایی و تئاتر در سطح استان است چنانکه امروز در کنار برخورداری از فضاهای مناسب برای این فعالیت های هنری  ، استان  در سال گذشته بیشترین مخاطب سینمایی را داشته و بیش از 10 تئاتر از خراسان رضوی به سطح ملی راه یافته است.
  وی برگزاری 50 نوروزگاه فقط در نوروز 97 ، دهها برنامه و مسابقات بومی و محلی و مسابقات کشتی با چوخه و غیره را در ایجاد این نشاط موثر دانست و گفت : تلاش کرده ایم در قالب این برنامه ها برای ایجاد نشاط اجتماعی با پرهیز از قالبی نگری و رفتارهای ساختارشکنانه اقدام شود که آثار خوبی هم در جامعه داشته است.
وی گفت:طرح گفتگو دولت با مردم، خانه تشکل ها، هفته های فرهنگی، طرح تقسیم کار ملی کنترل و کاهش آسیب های اجتماعی، منشور حقوق شهروندی و طرح راه اندازی کمیسیون بررسی مسائل  و نارضایتی های اجتماعی از جمله طرح هایی است که باید در سال جاری با جدیت پیگیری شود.
وی افزود: میزهای گفتگو، مجمع مشورتی جوانان، طرح روستای پاک، سند جامع بیماری های واگیر دار، کارکردی کردن خانه احزاب ، ارتباط با کنشگران سیاسی، اجرای منشور گفتگوی سیاسی و شبکه دانشگاه ها از دیگر طرح هایی است که باید در سال جاری پیگیری شود.
وی گفت: مجمع مشورتی زنان، مجمع خیرین امنیت یار، اجرای طرح جامع مبارزه با قاچاق کالا و ارز، طرح جامع جلوگیری از حضور و تردد اتباع خارجی غیر مجاز و پیگیری جدی سند راهبردی پدافند غیر عامل باید در دستور کار سال جاری فرمانداران قرار گیرد.
 معاون استاندار در ادامه گفت: با توجه به راهبردهای 10 گانه رشد کمی و کیفی تشکل های غیر دولتی از بعد گسترش کمی خوشبختانه استان خراسان رضوی تاکنون  موفق شده است  1224 تشکل غیردولتی در استان ایجاد کندکه در دولت تدبیر وامید رشد 126درصدی را نشان می دهد.
 شایان ذکر است در این جلسه جزئیات طرح کمیسیون بررسی مسائل و نارضایتی های اجتماعی به استحضار حاضرین رسید.
 


منبع : معاونت سیاسی و امنیتی استان خراسان رضوی
تعداد بازدیدها : ۳۸۷


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

کلیه حقوق این پورتال محفوظ و متعلق به استانداری خراسان رضوی می باشد.