سرپرست معاونت  سیاسی، امنیتی
و اجتماعی

علیرضا قامتی

    .
۱۳۹۶/۱۲/۲۱

معاون استاندار:

رشد ۱۴ برابری دهیاران زن و رشد ۲۰ درصدی زنان عضو شوراهای شهری و روستایی

 با حضور معاون اجتماعی، سیاسی و امنیتی استاندار خراسان رضوی نشست  تقدیر از زنان عضو شوراهای شهر و روستا، دهیاران و بانوان نمونه شاغل در ادارات استان در محل سالن تلاش مشهد برگزار شد.

دکتر سید جواد حسینی در این نشست گفت: در اولین دوره شوراها تعداد دهیاران زن کشور 150 نفر بود و این تعداد در حال حاضر به 2 هزار و 167 نفر رسده است که نشان از رشد 14 برابری دارد. همچنین تعداد زنان عضو شوراهای شهر و روستا نیز از رشد 20 درصدی برخوردار بوده است.
معاون استاندار با اشاره به مفهوم واپسماندگی فرهنگی گفت: فرهنگ از عناصر مادی و معنوی تشکیل شده است و اگر در جامعه ای بین این دو عنصر فاصله بیفتد و یک بخش از دیگری عقب بیفتد با مفهوم واپسمادگی فرهنگی مواجه هستیم.
وی افزود: پذیرش زنان در عرصه های خانواده، عمومی و دولت  دچار واپسمادگی فرهنگی است. هر چند در عرصه های خانواده و عمومی این میزان کمتر است و بیشتر درعرصه دولت شاهد این تاخر فرهنگی هستیم.
معاون استاندار در ادامه  به بررسی وضعیت واپسمادگی فرهنگی در سه حوزه خانواده، عمومی و حوزه دولتی مروط به زنان پرداخت و اظهار داشت: خانواده تمام ساحتی متعادل جامعه تمام ساحتی متعادل را شکل خواهد داد و همواره خانواده جعبه سیاه جامعه است زیرا هر چه در جامعه می گذرد در خانواده گذشته است.
وی افزود:اندیشمندان حوزه خانواده معتقدند اگر خانواده درست استحکام پیدا کند این استحکام به همه ابعاد زندگی انسان ها تسری پیدا خواهد کرد.
وی گفت: اساسی ترین نقش را در خانواده مادر بر عهده دارد و همانگونه که خانواده اساس جامعه است اساس خانواده نیز مادران هستند.
حسینی تصریح کرد: امروزه زنان رکن اصیل خانواده هستند و جامعه ایران در حوزه خانواده مرتبت بی بدیلی برای زنان قائل می باشد.
 معاون استاندار با بیان اینکه در حوزه عمومی و مردمی نیز نقش زنان برجسته شده است و لیکن تاخر فرهنگی را هنوز در این حوزه شاهد هستیم اظهار داشت: 64 هزار و 589 نفر زن شاغل در استان وجود دارد که 46 هزار و 541 نفر از این تعداد را معلمان زن در استان تشکیل می دهند.
وی افزود: 116 زن  عضوشوراهای شهر و روستا هستند که از این تعداد 24 نفر عضو شوراهای شهری و 92 نفر عضو شوراهای روستایی هستند.
وی  گفت: هزار و 31 نفر از اساتید استان از بانوان هستند و در استان 564 هزار و 342 نفر دانش آموز دختر نیز مشغول به تحصیل می باشند.
حسینی تصریح کرد: 187 سازمان مردم نهاد استان با مدیریت بانوان اداره می شود و 7 حزب از 53 حزب استان با مدیریت بانوان اداره می شود  همچنین  از 320 نشریه موجود در استان 25 نشریه توسط زنان مدیریت می شود.
وی گفت: 500 زن کارآفرین در استان داریم که از این تعداد 300 نفر ساکن مشهد و مابقی ساکن شهرستان های استان هستند.
 وی افزود: در اولین دوره شوراها تعداد دهیاران زن کشور 150 نفر بود که این تعداد در حال حاضر به 2 هزار و 167 نفر رسده است که نشان از رشد 14 برابری دارد. همچنین تعداد زنان عضو شوراهای شهر و روستا نیز از رشد 20 درصدی برخوردار بوده است.
 معاون استاندار با بیان واپسماندگی فرهنگی در حوزه عمومی و خانواده برای زنان همچنان وجود  دارد ولیکن در حوزه  دولت این موضوع بیشتر دیده می شود اظهار داشت: در عرصه دولتی نیازمند توجه بیشتر به زنان  هستیم به همین دلیل دولت  واگذاری  30 درصد پستهای مدیریتی در دولت دوازدهم به زنان را هدف گذاری کرده است.
وی افزود: با همه این ها در سال 1392 - 1677 مدیر زن  و در سال 95 – 2170 مدیر زن در کشور وجود داشته است و  در استان نیز 73 مدیر زن در سطح استان وجود دارد.
حسینی در ادامه گفت:در کل استان 200 مدیرکل، مدیر عامل و رئیس داریم که 61 نفر از آنان مدیر کل هستند و 3نفر از این تعداد زن هستند.
وی اظهار داشت: 73 زن در مشاغل مدیریتی استان مشغول به کار هستند که 50 نفر آنان معاون، و مشاور امور بانوان، 20 نفر روسای ادرات و 3 نفر نیز مدیر کل هستند.
 معاون استاندار در پایان گفت: معتقدیم مدیریت جامعه با شایسته سالاری باید اداره شود و شایستگان این جامعه نیمی از آنان را زنان تشکیل می دهند.


منبع : معاونت سیاسی و امنیتی استان خراسان رضوی
تعداد بازدیدها : ۲۵۹


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

کلیه حقوق این پورتال محفوظ و متعلق به استانداری خراسان رضوی می باشد.