سرپرست معاونت  سیاسی، امنیتی
و اجتماعی

علیرضا قامتی

    .
۱۳۹۶/۱۲/۱۹

از سوی معاون استاندار

۹ محور منشور گفتگوی سیاسی تشریح شد

با حضور معاون اجتماعی، سیاسی و امنیتی استاندار خراسان رضوی و مدیران کل حوزه معاونت نشست شورای مدیران حوزه معاونت سیاسی برگزار شد.

دکتر سیدجواد حسینی در این نشست گفت: با توجه به تحولات چشمگیر در جامعه ایران امروز و پایان دهه چهارم انقلاب اسلامی و احساس نیاز بیش از پیش به نهادینه شدن فرهنگ گفتگو، بالاخص در بین جریان ها و تشکل ها و سلایق مختلف سیاسی از سویی میان دولت و ملت از سوی دیگر،  منشور گفتگوی سیاسی از سوی وزارت کشور به استان ها ابلاغ شده است.
وی افزود: اقتضای مردم سالاری در نظام جمهوری اسلامی ایران آن است که ساز و کارهای مدیریتی در کلیه حوزه ها به گونه ای سازمان یابد که امکان مشارکت حداکثری دولت و ملت در اداره کشور فراهم آید.
وی تصریح کرد: ابلاغ منشور حقوق شهروندی از سوی رئیس جمهور محترم گواهی است بر عزم جدی دولت یازدهم و دوازدهم دربه رسمیت شناختن تکثر و تنوع در اندیشه و عمل سیاسی و استفاده از تمامی ظرفیت های ملی برای پیشرفت و توسعه و ارائه الگویی ممتاز از مردم سالاری دینی.
معاون استاندار با بیان اینکه تأسیس و تقویت خانه احزاب و خانه سازمانهای مردم نهاد در استان یکی از بندهای منشور گفتگوی سیاسی است اظهار داشت: خوشبختانه در استان خراسان رضوی از مدت ها قبل خانه احزاب، خانه تشکل های غیر دولتی و مجمع مشورتی زنان راه اندازی شده است و امید است فعال تر از گذشته این ساختارها فعالیت داشته باشند.
وی افزود: آسیب شناسی و اصلاح فرآیندهای محدودیت آفرین و رفع موانع فعالیت احزاب و تشکل های سیاسی و صنفی از دیگر بخش های منشور حقوق شهروندی می باشد.
 معاون استاندار در ادامه گفت: تمهید ساز و کارهایی برای تعامل پایدار و موثر مدیریت عالی استان با اصحاب جراید و مطبوعات،صنوف، احزاب وتشکل ها و جریان های سیاسی قانونی و شناسنامه دار و دریافت نظرات آنها درباره تمشیت امور استان و طرح در مراجع قانونی تصمیم ساز از دیگر بندهای منشور گفتگوی سیاسی می باشد.
وی مساعدت در راستای انطباق قانونی فعالیت تشکل های از طریق برگزاری جلسات توجیهی و کارگاه های آموزشی را از دیگر بخش های این منشور دانست و افزود: در این منشور بسترسازی برای تقویت ارتباط و گفتگوی سازنده میان جریان های مختلف سیاسی وصنفی وایجاد زمینه مفاهمه، همدلی، همکاری و در نهایت موضع گیری های مشترک درباره اصول کلی نظام و امنیت و منافع ملی  نیز دیده شده است
معاون استاندار گفت: جلب مشارکت سیاسی دانشگاهیان و حمایت از فعالیت تشکل های قانونی دانشجویی طبق مقررات و آیین نامه های داخلی و نهادینه سازی فرهنگ انتقاد موثر، سازنده و منصفانه از سوی تشکل ها و پذیرش و پاسخگویی از سوی دولت و اجتناب از تخریب های ناصواب و ناروا از دیگر قسمت های این منشور می باشد.
وی افزود: استفاده از ظرفیت رسانه ها، احزاب و انجمن های صنفی در راستای امیدآفرینی وتقویت وفاق اجتماعی و انسجام ملی نیز در این منشور دیده شده است.
معاون اجتماعی، سیاسی و امنیتی استاندار خراسان رضوی در ادامه با اشاره به تدوین طرح  راه اندازی کارگروه بررسی نارضایتی های اجتماعی در استان گفت: در بررسی نارضایتی های مردمی دستگاه های اجرایی استان رویکرد برنامه ریزی فعال را جایگزین رویکرد منفعل نمایند.
معاون استاندار با بیان اینکه افزایش ارتباط نظام مند با مردم  یکی از راه های کاهش نارضایتی های اجتماعی است اظهار داشت:  رویکرد درست مواجه با نارضایتی های اجتماعی را رویکرد  است.  بررسی و شناسایی مشکلات قبل از اینکه به چالش تبدیل شود و برخورد فعال بجای برخورد منفعلانه باید در دستور کار همه سازمان ها  قرار گیرد.
وی افزود: دستگاه های اجرایی نیز باید در راستای حل مشکلات و نارضایتی ها فعالیت هایی که انجام داده اند، می توانند انجام دهند و انجام خواهند داد را احصا نمایند.
حسینی در ادامه گفت: شناسایی تک تک مشکلات و نارضایتی های مردم از سوی دستگاه های اجرایی، اصلاح ساختارمند و با رویکرد مهندسی مجدد  فرایند 5  خدمت پر مشتری و تشکیل ستاد بررسی نارضایتی ها با رویکرد فعال بجای رویکرد منفعلانه از دیگر کارهای دستگاه های اجرایی می باشد.
وی افزود: حضور در مناطق و صحنه عمل، ارتباط رودررو و چهره به چهره با مردم، افزایش کارآمدی کارگروه ها برای حل مشکلات و مدیریت فعال و جهادی و نظام مند شدن مشارکت و ارتباط با مردم مولفه ها و مقوله هایی هستند که باید به طور جدی از سوی دستگاه های اجرایی مورد نظر قرار گیرد.
وی تصریح کرد: برای تحقق این اهداف کارگروه نارضایتی های اجتماعی در سطح استان و متناظر آن در فرمانداری ها فعال و انسجام عملکردی دستگاهها و نیز حضور فعالانه دستگاه ها به جای رویکرد منفعلانه را وجهه همت خویش  قرار دهند


منبع : معاونت سیاسی و امنیتی استان خراسان رضوی
تعداد بازدیدها : ۳۳۰


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

کلیه حقوق این پورتال محفوظ و متعلق به استانداری خراسان رضوی می باشد.