حسن جعفری
سرپرست معاونت  سیاسی، امنیتی
و اجتماعی

 

    .
۱۳۹۶/۱۲/۱۷

معاون استاندار:

جابجایی طیور زنده در ورودی ها و مرز استان باید کنترل جدی شود

معاون اجتماعی، سیاسی و امنیتی استاندار خراسان رضوی گفت: با توجه به پیدایش آلودگی آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در برخی نقاط کشور و نیز افغانستان، هرگونه جابه جایی غیرمجاز طیور زنده باید در همه مراکز ورودی به استان بویژه مرز مورد کنترل جدی قرار گیرد.

دکتر سیدجواد حسینی چهارشنبه شب در نشست ستاد آنفولانزای پرندگان اظهار کرد: این استان رتبه بالایی در تولید مرغ و تخم مرغ دارد، به طوری که دارای 22 میلیون قطعه طیور زنده، پنج مسیر برای مهاجرت پرندگان و 43 نقطه خطرپذیر به لحاظ شیوع آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان است.
حسینی افزود: وی اظهار کرد: با توجه به وضعیت افغانستان که 2 نقطه آلوده به آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان نزدیک به خراسان رضوی دارد، باید نیروی انتظامی و گمرک ترددها را به شدت کنترل کنند زیرا براساس شیوه نامه ابلاغی وزیر کشور به همه دستگاه های اجرایی، کوتاهی هر دستگاه در انجام وظیفه، آن دستگاه را به متهم اصلی در شیوع آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان تبدیل می کند.
معاون استاندار خراسان رضوی گفت: وجود 889 واحد غیرمجاز طیور، عرضه غیربهداشتی طیور در بازار پرندگان، تراکم واحدهای پرورش طیور از مشکلات جدی استان است که باید برای حل این مشکلات چاره اندیشی و اقدامات فوری انجام گیرد.
وی افزود: طی برنامه زمان بندی این واحدهای غیر مجاز را یا به چرخه واحدهای مجاز برگرداند یا فعالیت آنان را متوقف ساخت.
حسینی ادامه داد: 12 اقلیم برای مهاجرت پذیری پرندگان در استان وجود دارد که تاکنون 20 هزار پرنده به این استان مهاجرت کرده اند، لذا باید توجه دستگاه های اجرایی به واحدهای پرورش طیور در استان بیش از گذشته شود.
وی با تاکید به تخصیص اعتبارات مربوط به مقابله با آلودگی آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان به استان خراسان رضوی گفت: با توجه به نقش خراسان رضوی در تامین تخم مرغ کشور و حجم زائری که به مشهد می آید، تقاضا داریم 300 تا 500 میلیون تومان به بحث مقابله با این بیماری در خراسان رضوی از طریق سازمان دامپزشکی تخصیص یابد.
معاون استاندار خراسان رضوی توقف ترددهای غیرمجاز برای نقل و انتقال طیور، توقف واحدهای غیرمجاز تولید طیور، حضور 24 ساعته نیروی انتظامی در پست های قرنطینه دامپزشکی، برخورد با واحدهای غیرمجاز به صورت زمان بندی شده، جلوگیری از جوجه ریزی های بدون طیور، ساماندهی فروش مرغ های بومی روستایی را از سوی دستگاه های اجرایی خراسان رضوی مورد تاکید قرار داد.
وی اظهار کرد: 100 نفر از بسیج سازندگی، 6 هزار نفر از روستاییان  قرار است آموزش های لازم را در خصوص جلوگیری و کنترل آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان را بگذرانند و همکاری 2 هزار و 500 دهیار در این زمینه جذب شود.
معاون استاندار خراسان رضوی جلوگیری از عرضه جوجه بلدرچین و کبک تا اطلاع ثانوی، مشارکت فعال اتحادیه ها، مراقبت از استخرهای کشاورزی، تجدیدنظر در حوزه طرحهای اقتصادی در مورد طیور روستایی ، مشارکت فعال دانشگاه علوم پزشکی در آموزش بهورزان و تامین واکسن برای افراد در معرض خطر را مورد تاکید قرار داد.
 
مدیرکل دامپزشکی خراسان رضوی نیز در این نشست گفت: یکهزار و 941 واحد طیور مجاز و 889 واحد طیور غیرمجاز در استان وجود دارد که هم اینک تعداد طیور موجود در حال پرورش و تولید در استان 21 میلیون و 969 هزار و 176 قطعه و میزان جوجه ریزی 86 میلیون و 937 هزار و 901 قطعه است.
احمد شریعتی بیان کرد: تاکنون 18 هزار و 922 مورد بازدید و مراقبت اختصاصی بیماری، 33 هزار و 504نمونه برداری، 37 هزار و 85 مورد آزمایش برای تشخیص بیماری آنفلوآنزای پرندگان در استان انجام گرفته است.
وی عرضه غیرمجاز طیور زنده در بازارچه ها و روستاها به صورت دوره گردی، ساختار نامناسب واحدها تراکم و تنوع کاربری در یک منطقه، محدودیت در تخلیه طیور در معرض خطر در شعاع سه کیلومتری، فعالیت واحدهای غیرمجاز را از نگرانی ها و چالش ها در خصوص جلوگیری و کنترل بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در استان برشمرد.
مدیرکل دامپزشکی خراسان رضوی گفت: وجود 43 نقطه خطرپذیر به لحاظ شیوع ویروس آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان، وجود تالاب ها، مهاجر 20 هزار پرنده با تنوع 40 گونه، این استان را در برابر بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان آسیب پذیر کرده است.


منبع : معاونت سیاسی و امنیتی استان خراسان رضوی
تعداد بازدیدها : تعداد بازدیدها : ۱۵۸


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

کلیه حقوق این پورتال محفوظ و متعلق به استانداری خراسان رضوی می باشد.