معاون سیاسی، امنیتی
و اجتماعی

محمد رحیم نوروزیان

    .
۱۳۹۶/۱۱/۲۵

معاون استاندار:

در استان خراسان رضوی وفاق و اتحاد اهل تسن و شیعه بی بدیل و الهام بخش است

با حضور معاون اجتماعی، سیاسی و امنیتی استاندار خراسان رضوی چهارمین نشست تخصصی  مشترک علمای  شیعه و اهل تسنن مناطق تلفیقی استان خراسان رضوی برگزار شد.
دکتر سید جواد حسینی در این نشست گفت: اعتقادات، آداب و رسوم و سنت های مشترک، رهبری خردمندانه و کاریزماتیک و قانون و عقلانیت رمز اتحاد ملت ایران است و در استان خراسان رضوی وفاق و اتحاد اهل تسن و شیعه بی بدیل و الهام بخش است
معاون استانداربا بیان نتایج بررسی یک پژوهش در خصوص وضعیت قومی، زبانی و ودینی کشورهای دنیا اظهار داشت: در بررسی های انجام شده  بین 5 تا 10 هزار گروه قومی، دینی و زبانی در قریب به ٢٠٠کشور دنیا وجود دارد.
وی گفت: این نشانگر ان است که درکشور های دنیا گروه های مختلف قومی، زبانی و دینی با یکدیگر زیست مشترک دارند و به حیات خود ادامه می دهند.
وی افزود: تنها 9.1 درصد کشورها ی دنیا به لحاظ قومی، زبانی و دینی همگن هستند و در واقع بیش از 95 درصد جمعیت این کشورها دارای قوم، زبان و دین مشترک و یکسان هستند.
حسینی تصریح کرد: در ۱۸.۹ درصد کشورها  حدود 90 درصد گروه های قومی، زبانی و دینی اکثریت دارند. در ۱۹ درصد کشورها ۷۵ تا ۹۰ درصد، ۵۰ درصدکشورها ۵۰ درصد مردم و در ۳۰ درصد کشورها بیش از پنج گروه قومی، دینی و زبانی اکثریت را دارند.
معاون استاندار در ادامه گفت: کشور ما جزو دسته دوم کشور ها می باشد که در آن تنوع اقلیمی از یکسو و تنوع قومی، زبانی و دینی از دیگر سو در آن وجود دارد.
وی اظهار داشت ۹۰ درصد جمعیت کشور شیعه ، ۸ درصد اهل تسنن و ۲ درصد سایر ادیان می باشند  که اهل تسنن  از ۴۲ درصد کرد، 18 درصد ترکمن، ۱۶ درصد بلوچ، ۱۱ درصد اقوام جنوبی، ۷ درصد اقوام شمال شرقی و درصد تالشی تشکیل  شده اند.
حسینی تصریح کرد: با وجود تنوع اقلیمی، قومی، دینی، زبانی در کشور بدون تردید ادعا می‌کنیم یکی از کشورهای هستیم که اتحاد، یکپارچگی اجتماعی در آن بی‌بدیل است.
 معاون استاندار با بیان اینکه انقلاب اسلامی بر پایه باورهای دینی و اعتقادی مردم متدین ایران، رهبری بی بدیل امام (ره)  و وحدت و یکپارچگی مردم  به پیروزی رسید اظهار داشت:  این عناصر باید برای ادامه انقلاب حفظ شوند و رمز تداوم و بقای انقلاب نیز تکیه بر همین عناصر می باشد.
حسینی با بیان اینکه ۱۶ استان قومی و مرزی در کشور داریم اظهار داشت: مرز و اقلیت  دو مقوله ای اند که به لحاظ امنیتی حساسیت برانگیز هستند. امنیت مرز نسبت به مرکز حساس تر است و همچنین اقلیت نسبت به اکثریت از حساسیت بیشتری برخوردار است.
 وی افزود:  در جمهوری اسلامی ایران این دو مورد بر هم متمرکز شده اند و در سراسر مرزها اقلیت‌های قومی و دینی ساکن هستند. همچنین در آن سوی مرزهای کشورمان اکثریت مردمی که زندگی می کنند به لحاظ قومی و دینی مشابه اقلیت استقرار یافته در مرزهای کشورمان هستند.
حسینی تصریح کرد: نظام سلطه به دلیل ویژگی های خاص مرزهای کشورمان بر روی آن حساب ویژه‌ای باز کرده است و به دلایل گفته شده باید زمینه واگرایی در مرزهای کشور بسیار بالا باشد.
وی افزود: ولیکن در مرزهای کشورمان دقیقاً برعکس این موضوع وجود دارد و شاخص های همگرایی در مرز از متن جامعه بیشتر است. میزان مشارکت مرزنشینان در انتخابات همواره از میانگین کشوری بالاتر بوده و انتخاب آنان دقیقا همان انتخابی بوده است که اکثریت مردم کشور انجام داده اند.
معاون استاندار با بیان اینکه چرایی اتحاد و یکپارچگی مرزنشینان ما از اهمیت بالایی برخوردار می باشد اظهار داشت: اعتقادات، آداب، رسوم و سنت های مشترک بین اقوام و گروه ها، رهبری خردمندانه و کاریزماتیک که موجب نفوذ رهبری در دل جامعه و اتحاد و اتصال جامعه می شود و همچنین قانون و عقلانیت سازمانی سه مقوله اتحاد بخش در جامعه ما می باشد.
وی افزود: این سه عامل وحدت بخش باید برای استمرار و انسجام وحدت نیز مورد توجه قرار گیرد و همچنین مشارکت پذیری نظام هرچه بیشتر باشد وحدت و انسجام نیز بیشتر خواهد شد.
حسینی با بیان اینکه در نظام جمهوری اسلامی ایران تاکنون ۳۵ دوره انتخابات فراگیر برگزار شده است اظهار داشت: این انتخابات ها نمادی از مشارکت مردم در امور کشور  است و یکی از عوامل وحدت و انسجام مردم  نیز می باشد.
وی افزود با رویکرد مشارکت بیشتر مردم در استان خراسان رضوی تاکنون ۱۱۶۲ تشکل مردمی در ۲۷ قلمرو تشکیل شده است. خانه تشکل ها،  مجمع مشورتی زنان و جوانان  وخانه جوان برای به رسمیت شناختن مشارکت مردم در استان راه اندازی شده است.
معاون استاندار با بیان اینکه در هفت شهر تلفیقی استان ۵۱ درصد اهل تسنن در کنار ۴۹ درصد شیعه با یکدیگر زندگی می کنند اظهار داشت: دولت و نظام عدالت ترجیحی است و باید  با همین رویکرد خدمات بیشتری به شهرهای تلفیقی ارائه شود.
وی افزود: ۲۳ هزار و ۷۰۴ کارمند اداری استان اهل تسنن هستند، ۶۶ هزار از افراد  تحت پوشش  کمیته امداد و بهزیستی نیز اهل تسنن می باشند. همچنین  10 شهردار استان  و 68 رئیس اداره و بانک نیز از اهل تسنن انتخاب شده اند.
وی تصریح کرد: با رویکرد عدالت ترجیحی و توجه بیشتر به مرز نشینان کوچک سازی حریم مرز  و استفاده از مرز نشینان در نقاط مرزی مورد توجه قرار گرفته است.
حسینی در پایان گفت: میانگین نرخ آسیب های اجتماعی در مناطق تلفیقی از میانگین استانی پایین تر است.

 


منبع : معاونت سیاسی و امنیتی استان خراسان رضوی
تعداد بازدیدها : ۲۸۹


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

کلیه حقوق این پورتال محفوظ و متعلق به استانداری خراسان رضوی می باشد.