سرپرست معاونت  سیاسی، امنیتی
و اجتماعی

علیرضا قامتی

    .
۱۳۹۶/۱۰/۱۹

معاون استاندار خراسان رضوی:

با وجود مشکلات شاخص های اقتصادی استان روند بهبود را طی کرده و می کند

معاون اجتماعی، سیاسی و امنیتی استانداری خراسان رضوی گفت: بین واقعیت‌های موجود جامعه و خدمات و تلاش‌های دولت و روند رو به رشد شاخص‌های اقتصادی با آنچه که از انعکاس کمبودها و مشکلات در جامعه شاهدیم تعادل منطقی وجود ندارد و با وجود مشکلات شاخص های اقتصادی استان روند بهبود را طی کرده و می کند.

 دکتر سید جواد حسینی روز سه‌شنبه در جلسه شورای جوانان حوزه معاونت که با موضوع ارائه گزارش صد روزه برگزار شد افزود: اشکالات، کمبودها و مسائل که ما هم منکر آن‌ها نیستیم دائم و گسترده بیان می‌شود اما آنچه اعلام نمی‌شود خدمات و تلاش‌هایی است که در ارتقا وضعیت سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و سیاسی انجام‌شده و می‌شود.
وی با تاکید بر اینکه تمامی شاخص‌های اقتصادی مسیر رشد را طی می‌کند، گفت: بااین‌حال این احساس رشد و توسعه در مردم وجود ندارد درحالی‌که اگر این احساس شکوفایی در مردم وجود داشته باشد باوجود همه معضلات و کمبودها، بستر توسعه و بسیج امکانات برای رشد بیشتر فراهم می‌شود.
معاون استاندار عنوان کرد: باید تلاش‌ها و خدماتی که توسط فرزندان این ملت انجام می‌شود دیده شود تا فضای شکوفایی اجتماعی و روحیه امید ایجاد شود و روند توسعه تسریع شود.
 وی افزود: اما امروز بین ناامیدی که در جامعه شکل‌گرفته با واقعیت جامعه و فضای امیدی که در عرصه‌های مختلف اقتصادی و توسعه وجود دارد، فاصله زیادی است.
حسینی در این راستا با اشاره به برخی شاخص‌های اقتصادی استان گفت: فقط از تابستان گذشته تاکنون نرخ بیکاری کاهش 2.4 درصدی داشته است.
 وی عنوان کرد: نرخ بیکاری از 12.5 درصد در تابستان سال 95 به 10.1 درصد در تابستان امسال رسید.
معاون اجتماعی، سیاسی و امنیتی استاندار خراسان رضوی ایجاد 184 هزار اشتغال جدید در این فاصله را عامل محوری در کاهش نرخ بیکاری دانست و افزود: از ابتدای امسال هم از تعهد 160 هزار اشتغال استان برای سال 96 تاکنون بیش از  150 هزار شغل جدید ایجادشده است درعین‌حال هنوز 300 هزار بیکار در استان داریم و تلاش‌ها برای بهبود این روند ادامه دارد.
 
حسینی بابیان اینکه در این راستا هم‌اکنون 21.2 درصد اشتغال استان در بخش کشاورزی، 31.1 درصد صنعت و 47.7 درصد در حوزه خدمات می‌باشد، اظهار کرد: در کنار همه این تلاش‌ها جمعیت 300 هزار بیکار دیده می‌شود که این خود عاملی برای عدم ایجاد احساس شکوفایی در جامعه است.
 وی با اشاره به اینکه طی همین مدت شاخص فضای کسب‌وکار استان بر اساس آمارهای رسمی 20 پله ارتقا یافت و به جایگاه سوم کشوری رسید، افزود: با اجرای طرح رونق تولید و سیاست‌های حمایتی، میزان تولید استان در بخش‌های صنعتی روند افزایشی یافته و فقط طی هفت ماه امسال تولید کاغذ 108 درصد، خودرو 46 درصد، کاشی و سرامیک 52 درصد، مقاطع فولادی 58 درصد، فولاد خام 48 درصد و لوله و پروفیل 12 درصد، الیاف مصنوعی 9 درصد و انواع دارو 6 درصد رشد داشته است.
معاون استاندار بابیان اینکه تورم از 37.5 درصد در سال 92 هم‌اکنون به 7.4 درصد رسیده و شاهد رشد صنعت استان هستیم، افزود: فقط در هفت‌ماهه امسال 120 هزار میلیارد ریال تسهیلات بانکی اعم از رونق تولید و غیره به بخش‌های مختلف در استان پرداخت‌شده است.
 وی تراز تجاری استان را هم طی امسال با 13 درصد رشد صادرات و 4 درصد کاهش واردات 817 میلیون دلار مثبت ذکر کرد و گفت: در حوزه شرکت دانش‌بنیان هم‌محور آنان جوانان هستند امروز 164 شرکت فعال داریم که 340 نوع محصول تولید کرده و 10 میلیون دلار هم فقط پارسال صادرات داشته‌اند.
حسینی افزود: هم اکنون نزدیک به 5 هزار نفر در حوزه شرکت های دانش بنیان در استان فعالند و طی 5 سال اخیر بیش از هزار میلیارد تومان در این حوزه سرمایه گذاری صورت گرفته است.
 حسینی با اشاره به تعهد 120 هزار واحد مسکن مهر توسط دولت‌های نهم و دهم در خراسان رضوی گفت: 32 هزار واحد توسط آن‌ها بدون زیربناها و خدمات مربوطه ساخته شد اما دولت یازدهم و دوازدهم تاکنون 59 هزار و 400 واحد را با احداث زیربناها و خدمات عمومی لازم به انجام رسانده و تحویل مردم داده است اما کمتر دیده‌شده است.


منبع : معاونت سیاسی و امنیتی استان خراسان رضوی
تعداد بازدیدها : ۳۳۷


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

کلیه حقوق این پورتال محفوظ و متعلق به استانداری خراسان رضوی می باشد.