سرپرست معاونت  سیاسی، امنیتی
و اجتماعی

علیرضا قامتی

    .
۱۳۹۶/۱۰/۱۸

معاون استاندار خراسان رضوی تاکید کرد؛

ضرورت استفاده از ظرفیت ۴۰۰ سمن فعال در حوزه خانواده برای کاهش طلاق در استان

 معاون اجتماعی، سیاسی و امنیتی استانداری خراسان رضوی با اشاره به وجود بیش از 400 تشکل غیردولتی فعال در حوزه خانواده بر ضرورت استفاده از این ظرفیت و توان برای کاهش آمار طلاق و توسعه و ترغیب ازدواج در جامعه تأکید کرد.
 
دکتر سید جواد حسینی روز دوشنبه در جلسه اتاق فکر اندیشه‌ورزان تحکیم بنیان خانواده استان افزود: در حال حاضر در استان 61 تشکل غیردولتی به‌صورت مستقیم و 350 تشکل دیگر هم به‌صورت غیرمستقیم در حوزه خانواده فعال هستند که ظرفیت‌های ارزشمند و توان قابل‌توجهی دارند.
 وی عنوان کرد: این توان و ظرفیت اگر سازمان‌دهی شود می‌توان با استفاده از آن و کمک و حمایت بخش دولتی در این حوزه خدمات و آثار ارزشمندی را ارائه داد.
معاون استاندارخواستار برنامه‌ریزی این اتاق فکر درزمینهٔ چگونگی بهره‌گیری از توان این 400 تشکل مردم‌نهاد در امر خانواده و در راستای کاهش طلاق و افزایش ازدواج شد.
حسینی با اشاره به وضعیت طلاق و اقدامات استان طی بیش از یک سال اخیر افزود: مسائلی چون طلاق،  پیچیده، گسترده و چندعاملی هستند و ازاین‌رو بخش‌های دولتی نیازمند استفاده از توان و ظرفیت بخش‌های خصوصی بویژه گروه‌های اندیشه‌ورز و دارای ایده و طرح‌های مؤثر و نو هستند.
 وی ادامه داد: در این راستا در حوزه ازدواج هم به بیان مقام معظم رهبری نیاز است نهضت ازدواج سالم و آسان را راه‌اندازی کنیم.
 وی با اشاره به اقداماتی که خراسان رضوی در این حوزه طی یکی دو سال اخیر به‌طورجدی آغاز کرده است، افزود: ایجاد اشتغال و تقویت تولید ازجمله مباحثی که هر چه بیشتر رونق یابد بر ابعاد مختلف زندگی و تشکیل و استحکام خانواده در جامعه اثر مستقیم دارد.
حسینی افزود: در این راستا توفیق‌های خوبی هم دولت در استان داشته اما کمتر دیده‌شده و کمتر برای جامعه تبیین و بیان‌شده است زیرا یکی از معضلات امروز جامعه ما بد انگاری و پرداخت به جنبه‌های منفی تا مثبت و امیدبخش است.
وی با اشاره به بهره‌برداری از 105 هزار میلیارد ریال پروژه اقتصادی و تولیدی تا انتهای سال در استان و ایجاد 185 هزار اشتغال در استان طی بیش از یک سال اخیر و روند رو به رشد عمده شاخص‌های اقتصادی استان گفت: این تلاش‌ها به‌درستی به جامعه انتقال نمی‌یابد.
 معاون اجتماعی، سیاسی و امنیتی استاندار خراسان رضوی بابیان اینکه برای نخستین بار میزان اشتغال جامعه از مرز 2 میلیون و 170 هزار نفر گذشت، افزود: عموماً این‌ها کمتر دیده می‌شود و مدام عنوان می‌شود که 330 هزار نفر بیکار در استان وجود دارد که نوعی کم انگاری است.
وی اظهار کرد: اشتغال 5 هزار جوان دانشگاهی در شرکت‌های دانش بنیان و تولید 350 محصول صادراتی توسط آنان هم بخشی از توفیقات دولت در استان است که دیده نمی‌شود.
حسینی  با تاکید بر اینکه این فرصت و حرکت به سمت تولید و اشتغال به تقویت خانواده می‌تواند کمک موثری کند افزود: با همه این مباحث باید به‌درستی این تلاش‌ها ادامه یابد.
معاون استاندار اقدام دیگر استان را با توجه به‌ضرورت آموزش و توانمندی جوانان و زوج‌های جوان، ارتقا آموزش‌های بدو ازدواج عنوان کرد که از دو ساعت به 12 ساعت افزایش‌یافته است.
 وی عنوان کرد: در کنار آن از ظرفیت‌های آموزشی دیگر در دستگاه‌هایی چون آموزش‌وپرورش، دانشگاه، صداوسیما و غیره هم در این راستا استفاده می‌کنیم تا آموزش‌های پیش از ازدواج هدفمند و مؤثر شود.
 معاون استاندار تسهیل امر ازدواج را از دیگر اقدامات استان در این حوزه خواند و گفت: فقط طی سال 95 بیش از 77 هزار فقره وام ازدواج و امسال هم تا آخر آذر 90 هزار و 225 مورد از این وام‌ها با مجموع اعتبار 9 هزار و 451 میلیارد ریال در استان توسط سیستم بانکی پرداخت گردیده است.
حسینی  بابیان اینکه این کمک ها هر چند اندک اما در تسهیل امر ازدواج مؤثر است، ادامه داد: در کنار این تلاش‌ها طرح مداخله در طلاق با مشارکت بهزیستی و دادگستری استان و برخی دیگر از مجموعه اجرایی شده که تا کنون 17 درصد از درخواست‌های طلاق مورد برسی به سازش انجامیده، 12 درصد پس از ثبت‌نام انصراف داده‌اند و بقیه به دادگاه ارجاع شده است.
 وی عنوان کرد: افزایش رقم سازش‌ها از 5 درصد گذشته به 17 درصد در این طرح ، اقدامی ارزشمند است اما باید اشکالات و نقص‌های کار برطرف و این طرح تقویت شود.
حسینی بابیان اینکه امروز کاهش تعلقات اجتماعی و به‌نوعی سرمایه اجتماعی ازجمله مسائل جدی جامعه است، افزود: شاهد بروز گسست‌های اجتماعی زیادی در جامعه هستیم که اثرگذارترین معیار بر زندگی خانوادگی است.
 وی با تاکید دوباره بر ظرفیت تشکل‌های غیردولتی و مردم گفت: توسعه نظام‌مند و تشکیلاتی مردم و استفاده از توان آن‌ها یکی از راهبردهای استان در حوزه آسیب‌ها به‌ویژه طلاق و ازدواج است.
 این مسئول با اشاره به اینکه تشکل‌های مردم‌نهاد طی سال‌های اخیر از 540 مورد در استان به 940 سمن رسیده است، افزود: گسترش آن‌ها همچنان در برنامه است.
حسینی پیگیری طرح تعاملات گرم در خانواده را از طریق فراهم کردن زمینه حضور و همراهی والدین و فرزندان در برنامه‌های تفریحی، سرگرمی و ورزشی با تخفیف‌های 50 درصدی و غیره را ازجمله دیگر اقدامات استان در این حوزه و تقویت بنیان خانواده و پیوند اعضا دانست.
 وی تاکید کرد: هر اقدامی که به تحقق نهضت ازدواج و تسهیل ازدواج کمک کند و ارائه ایده‌های موثر و نو حوزه کمک به تأمین جهیزیه، تأمین مسکن ارزان‌قیمت و تقویت زمینه‌های اشتغال افراد در آستانه ازدواج یا مزدوج و غیره با جدیت پیگیری شود.
حسینی ادامه داد: در قالب این اتاق فکر بررسی شود هر بخش، دستگاه و نهاد چه کمک‌ها و حمایت‌هایی در این حوزه می‌تواند انجام دهد تا ازدواج آسان ترغیب و تشویق گردد.


منبع : معاونت سیاسی و امنیتی استان خراسان رضوی
تعداد بازدیدها : ۴۶


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

کلیه حقوق این پورتال محفوظ و متعلق به استانداری خراسان رضوی می باشد.