سرپرست معاونت  سیاسی، امنیتی
و اجتماعی

علیرضا قامتی

    .
۱۳۹۶/۱۰/۱۳

معاون استاندار خراسان رضوی :

ضرورت شناسایی وتقویت تشکل های موثر در حوزه مدیریت بحران

معاون اجتماعی ، سیاسی ، امنیتی خراسان رضوی گفت : باید سریعتر نسبت به شناسایی تشکل هایی که به صورت مستقیم و غیر مستقیم در حوزه بحران می توانند فعال شوند و تقویت و توسعه آنها اقدام شود.
 
 سید جواد حسینی روز چهارشنبه در نخستین جلسه کارگروه مشارکت های مردمی مردم نهاد حوزه مدیریت بحران استان با اشاربه ضرورت و اهمیت تشکیل این کارگروه در جهت ساماندهی تشکل های مردم نهاد در این حوزه گفت : در تمام دنیا به این رسیده اند که نقش مردم در حوزه مدیریت بحران بسیار کلیدی است و باید این حوزه به صورت منسجم سازماندهی شوند.
 
 وی عنوان کرد : همواره مردم در زمان بروز بحران وارد عمل می شوند و چه بسیار مواردی که این کمک ها به دلیل تداخل و عدم هماهنگی و سازماندهی نه تنها مشکلی را حل نمی کند که خود عامل بروز مسائل و تشدید بحران می شود.
 
 وی اظهار کرد : سازماندهی و ساماندهی مردم و ارائه آموزش های مناسب به آنان در این حوزه می تواند کمک بهینه و بهره ورانه ای در شرایط بحران و قبل و بعد آن داشته باشد.
 
 وی با اشاره به اینکه ایران جزو 10 کشور بلاخیر دنیاست ، گفت : در این میان خراسان رضوی به دلیل ویژگی های اقلیمی ، ساختارزمین شناسی و وضعیت توپوگرافی ،پتانسیل وقوع 20 نوع مخاطره طبیعی اعم از سیل ، زلزله ، توفان ، برف و کولاک، خشکسالی ، فرونشست زمین ، بیابانزایی و غیره را دارد.
 
 حسینی افزود : امروز دو سوم وسعت استان با وجود 350 رودخانه و مسیل مهم دارای پتانسیل سیل خیزی متوسط تا بسیار زیاد می باشد، در موضوع زلزله هم 90 گسل فعال و لرزه زا در سطح استان شناسایی شده که 21 مورد آن از اهمیت بیشتری برخورداراست.
 
وی با بیان اینکه این استان در تاریخ خود بیش از 25 فقره زلزله بالای شش ریشتر را ثبت کرده است و در عین آنکه با خشکسالی های پیوسته و گسترده هم مواجه است و در کنار آن توسعه و پیشرفت سریع و حوادث انسان ساخت هم این پدیده ها و بلایا را تشدید کرده است.
 
 وی ادامه داد : در این شرایط توان دولت و دستگاه ها و نهادها برای فعالیت و خدمت و مدیریت بحران کافی نیست و ساماندهی ظرفیت های مردمی در قالب تشکل های مردم نهاد ضرورتی اساسی است.
 
وی با اشاره به وجود جمعیت ها و تشکل های سازماندهی شده در دستگاه ها و بخشهای مختلف گفت : باید بر بسترهای موجود سازماندهی انجام شود و به سراغ ساختار جدید نرفت.
 
 وی تاکید کرد : در این راستا تشکل های غیر دولتی و مردمی موجود در سازمان های مختلف شناسایی و نحوه اتصال و هم افزایی آنها بررسی شده و از سویی تعداد تشکل ها موجودی که به صورت مستقیم و نیز غیر مستقیم می توانند در حوزه بحران و مدیریت آن مشارکت و کمک کنند مشخص شود.
 
 وی گفت : همچنین در مرحله بعد در قالب کارگروه مربوطه نسبت به آمادگی و استفاده از ظرفیت این تشکل ها در بخش های مختلف اعم از پیشگیری ، قبل و حین و بعد  بحران بهره گرفت.
 
 مدیر کل امور اجتماعی استانداری خراسان رضوی هم در این رابطه گفت : نیازسنجی ، آموزش و توانمندسازی در این حوزه اولویت اصلی کارگروه مربوطه است.
 
 سید کمال حسینی افزود : 12 کارگروه عملیاتی در زیر گروه آن تشکیل و فعال می شود برنامه ریزی و مدیریت تشکل های مردم نهاد در حوزه بحران را در چهار مرحله از پیشگیری ، آمادگی ، مقابله و بحران دنبال می کند.
 
وی تصریح کرد : در واقع تلاش بر آن است به جای مشارکت های توده وار ، نامنظم مردمی در این حوزه به سمت تشکل های مردم نهاد حرکت کرده تا مشارکتی نظام مند ، کامل و همه جانبه داشته باشیم .


منبع : معاونت سیاسی و امنیتی استان خراسان رضوی
تعداد بازدیدها : ۲۳۱


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

کلیه حقوق این پورتال محفوظ و متعلق به استانداری خراسان رضوی می باشد.