معاون سیاسی، امنیتی
و اجتماعی

محمد رحیم نوروزیان

    .
۱۳۹۶/۰۹/۱۲

معاون استاندار اعلام کرد

رشد ۵ برابری اعتبارات مخصوص دانش آموزان با نیاز های ویژه در دولت تدبیر و امید

معاون اجتماعی، سیاسی و امنیتی استانداری خراسان رضوی گفت: در سال 1392 اعتبارات دولت برای دانش آموزان با نیاز های ویژه 22 میلیارد تومان بود و این رقم در سال 96 به 96 میلیارد تومان رسیده است که نشان از رشد 5 برابری دارد.

دکتر سید جواد حسینی  در مراسم گرامیداشت 12 آذر روز جهانی معلولین و تقدیر از نخبگان آموزش و پرورش استثنایی استان افزود: 137 هزار دانش‌آموز با نیازهای ویژه در کشور وجود دارد که بیش از 16 از هزار نفر از این دانش آموزان یعنی 13 درصد در مدارس استان خراسان رضوی مشغول به تحصیل هستند.
وی تصریح کرد: این تعداد دانش آموز  در 168 مرکز مستقل ، 62 کلاس خاص و 57 مرکز اختلال یادگیری و 2 هزار و 150 نفر نیز در مدارس عادی استان به تحصیل اشتغال دارند.
حسینی با بیان اینکه 80 درصد مدارس استثنایی استان توسط خیرین ساخته شده است اظهار داشت: نگاه دولت و خیرین به سمت ارائه خدمات به معلولین است و امید است شاهد رشد کمک های خیرین در این حوزه باشیم.
وی افزود: دانش آموزان مدارس استثنایی استان در رقابت های مختلف خوش درخشیده اند که کسب رتبه های برتر 88 نفر آنان در کنکور سراسری ، 14 رتبه برتردر مسابقات ورزشی  و 31 رتبه برتر در مسابقات قرآنی نمونه این موفقیت ها می باشد.
معاون استاندار شعار امسال روز جهانی معلولین را "حرکت به سمت جامعه پایدار و انعطاف پذیر برای همه" دانست و اظهار داشت: 12 درصد جامعه جهانی را معلولین تشکیل می دهند . معلولین بزرگترین اقلیت جهان هستند که 40 درصد آنان را معلولین جسمی حرکتی می باشند.
وی افزود: معلولیت محدودیت نیست و تنها بایستی راهی پیدا کرد تا استعداد افراد معلول به درستی کشف شود و نگاه به معلولین  نباید نگاه ایزوله و جداکننده باشد بلکه نگاه به این قشر باید نگاه توانمند سازانه باشد.
حسینی تصریح کرد: معلولین انسان هایی هستند با تفاوت های فردی نسبت به دیگران، که باید  توانمندی های آنان شناخته شود و از این توانمندیها  به نفع جامعه بهره برداری شود.
معاون اجتماعی، سیاسی و امنیتی استاندار خراسان رضوی با بیان اینکه باید به سمت ایجاد شهر دوستدار انسان، سالمند و معلول حرکت کنیم اظهار داشت: تنها 10 درصد معابر سطح شهر مشهد و 30 درصد ساختمان های دولتی برای معلولین مناسب سازی شده است  و باید این جریان مناسب سازی با قوت ادامه پیدا کند.
حسینی تعداد معلولین تحت پوشش سازمان های حمایتی در استان را 110 هزار نفر دانست و گفت: 21 هزار نفر از این تعداد خدمات مستمر دریافت می کنند و بقیه آنان نیز از خدمات غیر مستمر بهره مند هستند.
وی افزود: خدمات به معلولین استان در قالب 150 مرکز ارائه می شود که از این تعداد 85 مرکز شبانه روزی و مابقی نیز روزانه هستند.
معاون اجتماعی، سیاسی و امنیتی استاندار مسکن، اشتغال و مناسب سازی محیط را سه موضوع اساسی معلولین دانست و اظهار داشت: در استان تاکنون 735 منزل مسکونی برای معلولین احداث شده است که 450 واحد مسکونی در روستا ها و مابقی در شهرها تحویل معلولین شده است.
معاون استاندار ارائه خدمات منزل محور به جای خدمات مرکز محور به معلولین را از سیاست های دولت دانست و افزود: توانمند سازی خانواده ها برای  آموزش نحوه ارائه خدمات به معلولین در دستور کار قرار دارد.
وی گفت: دولت در راستای حمایت و توانمندسازی معلولین  قانون خدمات جامع به معلولین را که در سال 1383 به تصویب رسیده است، مورد بازنگری قرار داده است و در قالب لایحه  به مجلس ارائه کرده است.
حسینی افزود: امید است این لایحه پس از بررسی در کمیسیون اجتماعی مجلس در صحن علنی مطرح گردد.
 شایان ذکر است در این مراسم از معلمان برتر آموزش و پرورش استثنایی و دانش آموزان کسب کننده مقام های مختلف تقدیر به عمل آمد.


منبع : معاونت سیاسی و امنیتی استان خراسان رضوی
تعداد بازدیدها : ۳۸۱


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

کلیه حقوق این پورتال محفوظ و متعلق به استانداری خراسان رضوی می باشد.