معاون سیاسی، امنیتی
و اجتماعی

 دکتر سید جواد حسینی

    .
۱۳۹۶/۰۴/۲۴

دکتر حسینی تاکید کرد؛

تحت پوشش قراردادن ۵ هزار زوج مشهدی با ۱۲ ساعت آموزش مهارت های زندگی قبل ازدواج

معاون اجتماعی، سیاسی و امنیتی  استانداری خراسان رضوی گفت : در مرحله نخست آموزش 12 ساعته  مهارت های زندگی قبل ازدواج برای زوج ها، 5 هزار نفر از زوج های جوان تحت آموزش قرار می گیرند و پس از شش ماه اثرگذاری ، کارآیی و نیز نقاط ضعف و قوت طرح بررسی می شود و در مرحله دوم این طرح طی یک سال در سطح مشهد و در مرحله سوم 28 شهرستان استان اقدام می شود.

دکتر سید جواد حسینی روز شنبه در کارگروه امور بانوان و خانواده استان افزود :: در سال 95 در مجموع 16 هزار و 571 واقعه طلاق ثبت شد که به طورمتوسط در هرشبانه روز45 واقعه طلاق در هر شبانه روز و در هر ساعت 1.8 طلاق در استان ثبت شده است.
وی با بیان اینکه نرخ طلاق استان بر اساس این آمارها به ازای هر یک هزار نفر جمعیت 2.5 واقعه است ، گفت : از این نظر خراسان رضوی بعد از استان های گیلان ،تهران و کرمانشاه در رتبه چهارم کشور قرار دارد.
وی با تاکید بر اینکه شرایط استان در نرخ طلاق خوب نیست ، گفت : هر چند روند کار در حوزه کاهش آمار طلاق به خوبی پیش می رود اما آمار نسبت ازدواج به طلاق 3.7 است که از این نظر استان جایگاه هشتم کشور را دارا می باشد .
وی با بیان اینکه در استان میانگین سن طلاق مردان 34.8 و زنان 29.8 سال است ، گفت :آمار طلاق بائن (در دوره عقد) بالا است چنانکه بیش از 30 درصد طلاق ها در این دوره می باشد که امری نگران کننده است .
وی افزود : دو شاخص آمار طلاق های دوره عقد از سویی و نرخ مطلق طلاق که علی رغم روند کاهشی همچنان بالاست ،ایجاب می کند آموزش های پیش از ازدواج توسعه و کیفی سازی شود.
حسینی گفت : ازسال 94 تا 95 تعداد طلاق ها یک درصد افزایش یافته است و طی این سال ها با اقدامات صورت گرفته جلوی رشد فزاینده این طلاق ها گرفته شده اما شرایط رضایت بخش نیست و نیازمند تلاش مداوم و گسترده تری است.
وی با بیان اینکه هدف گذاری طرح آموزش پیش از ازدواج از سوی دانشگاه علوم پزشکی به درستی انجام شده است ، عنوان کرد : در وهله نخست هدف این طرح حساس سازی جامعه به شرایط موجود بعنوان اقدامی ضروری است.
وی با تاکید بر اینکه برای کنترل و کاهش آمار طلاق و افزایش ازدواج ها باید زنجیره ازدواج تا طلاق را تکمیل نمود ، عنوان کرد : آموزش های قبل ازدواج و توانمندسازی دختران و پسران از جمله این اقدامات ضروری است.
وی با بیان اینکه دو ساعت آموزش مهارت های زندگی قبل ازدواج برای زوج ها کافی نیست، گفت : برای افزایش این زمان به 12 ساعت برنامه ریزی های لازم انجام و موانع کار در ابعاد مختلف اعم از هزینه و نیروی انسانی و غیره دیده شده است.
وی ادامه داد :  در مرحله نخست 5 هزار نفر از زوج های جوان تحت آموزش قرار می گیرند پس از شش ماه ، اثرگذاری و کارآیی و نیز نقاط ضعف و قوت طرح بررسی می شود و در مرحله دوم این طرح طی یک سال در سطح مشهد و در مرحله سوم 28 شهرستان استان اقدام می شود.
وی با بیان اینکه محتوای این آموزشها از اهمیت زیادی برخوردار است ، افزود : مشاوره بهترین اقدامی است که در این شرایط می توان برای جامعه و وضعیت طلاق و ازدواج انجام داد.
وی گفت : باید بتوان روی رفتار جامعه اثر گذاشت که این خود بر سالم سازی جامعه بسیار موثر است.
حسینی افزود : پارسال 30 هزار ازدواج در سطح مشهد ثبت شد که امسال هم با احتساب همین تعداد ازدواج در سال جاری ،برنامه ریزی برای آموزش 5 هزار زوج انجام شده است.
وی با اشاره به اینکه در شیراز هم مشابه این طرح اجرایی شده است ، عنوان کرد : این طرح باید با کیفت بالاترو جامع تر در خراسان رضوی انجام شود و جنبه الگویی داشته باشد.
وی اظهار کرد : در این راستا کارگروهی با مسئولیت مدیر کل بانوان و خانواده استان متشکل از دانشگاه فردوسی وعلوم پزشکی مشهد ، و آموزش و پرورش ، بهزیستی و سازمان تبلیغات اسلامی استان ،و شهرداری ، صدا و سیما ، دادگستری ، بنیاد شهید وامور ایثارگران و یک تشکل غیر دولتی فعال در این حوزه شکل می گیرد .
وی گفت : این کارگروه محتوای آموزشی این دوره را بررسی و طراحی کرده و در کنار آن همه بخش هایی که در حوزه آموزش فعال هستند بررسی کرده و در مجموعه هایی که ظرفیت آموزش لازم را دارند ،آموزش های توانمندسازی خانواده قبل ازدواج را در برنامه دستگاه های مربوطه قرار گیرد.
وی در ادامه با بیان اینکه یکی از راه های کاهش و پیشگیری از آسیب های اجتماعی ورزش و پویایی جسمی ، حرکتی است ، افزود : مدرسه به عنوان کانون تعلیم و تربیت باید در کنار قرار گیری آموزش مهارت های زندگی این حوزه تقویت شود.
دکتر حسینی در بخشی دیگراز سخنان خود با اشاره به تدوین طرح پارلمان مشورتی زنان خراسان رضوی گفت : در کنار فعالیت شوراها و کارگروه های مختلف اقتصادی ، اجتماعی و فرهنگی در حوزه های تصمیم گیری استان ، با وجود آنکه زنان نیمی از جامعه ما را تشکیل می دهند و امروز نقش مهمی در عرصه های مختلف ایفا می کنند همچنان در حوزه تصمیم گیری یک محرومیت تاریخی دارند.
وی گفت : نگاه به زنان نباید بر مبنای عدالت توزیعی بلکه باید ترجیحی باشد و به این حوزه و گروه توجه بیشتری شود تا فاصله ها از بین برود و نقش زنان ددر تصمیم گیری ها و دامنه نفوذ و اثر آنها در این حوزه افزایش یابد.
معاون استاندار خراسان رضوی افزود : کلیات و چارچوب این پارلمان به تناسب جمعیت و شرایط هر منطقه و شهرستان و نیز استان مشخص شده است و نخست به صورت آزمایشی در سه شهرستان تربت حیدریه ، بینالود و خواف اجرا می شود وتا انتهای سال در سطح 28 شهرستان استان اقدام خواهد شد.
به گفته وی ، حداکثر ظرف 10 روز آینده این طرح نهایی و 10 روز بعد در سه شهرستان این پارلمان فعال می شود.
 


منبع : معاونت سیاسی و امنیتی استان خراسان رضوی
تعداد بازدیدها : ۴۰۹


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

کلیه حقوق این پورتال محفوظ و متعلق به استانداری خراسان رضوی می باشد.