معاون سیاسی، امنیتی
و اجتماعی

 دکتر سید جواد حسینی

    .
۱۳۹۶/۰۴/۲۲

دکتر حسینی تاکید کرد؛

ازدواج تکمیلی و خانواده متعادل جایگزین ازدواج فرسایشی و خانواده پرآشوب و خاموش

معاون اجتماعی، سیاسی و امنیتی استانداری خراسان رضوی گفت: اگر ازدواج تکمیلی باشد و زوجین مکمل یکدیگر باشند  بنیاد خانواده هم استحکام می یابد  و اگر ازدواج از نوع فرسایشی باشد بنیاد  خانواده ضعیف خواهد شد.

 دکتر سید جواد حسینی در دوره آموزشی آسیب شناسی خانواده ویژه معاونین و کارشناسان امور اجتماعی و فرهنگی فرمانداری های استان با اشاره به  الگو های ارتباطی خانواده گفت: آسیب شناسی الگوهای ارتباطی در خانواده از مباحث جدی است که باید مورد توجه و بررسی قرار گیرد.
 وی با تاکید بر  نقش خانواده در اجتماع ، افزود: خانواده جعبه سیاه جامعه  است و اگر می خواهیم ببینیم در جامعه چه می گذرد باید دید در خانواده چه می گذرد.
 حسینی تصریح کرد: خانواده اساس پیدایش جامعه سالم را رقم می زند و نقطه آغازین و پیدایش خانواده ازدواج است.
معاون استاندار با اشاره به اینکه خانواده ایجاد نوعی روابط جدید بین افراد است،  افزود: دختر و پسر قبل ازدواج نقش هایی  در جامعه دارند و  با ازدواج دو نقش در ارتباطات آنها به نام نقش همسری اضافه می شود.
 
وی افزود:  فلسفه ازدواج در قرآن آرامش، تعادل و تکامل  ذکر شده است و  در حدیث معصوم  نیز داریم با ازدواج نصف دین کامل می شود.
 
 حسینی با اشاره به اینکه  مردان و زنان بیش از 29 خصوصیت دارند که این خصوصیات به تنهایی ناقص است، افزود: ازدواج این خصوصیات ناقص در جنس زن و مرد  را در کنار هم قرار داده و آن را کامل می کند. ارتباط در قالب زوجبیت همه جانبه است و لذا کامل کننده خصوصیات مرد و زن است.
 وی افزود: برخی ازدواج را  پیوند تو در من، من در تو  در همه ابعاد می دانند و هیچ ارتباطی مثل ازدواج همه جانبه نیست.
وی تصریح کرد: بعنوان مثال مردان از همان ابتدا فعال هستند و زن نیز  پذیرند ه است که بدون هم این دو ویژگی ناقص است و لذا اگر دین را آهنگ کمال انسان فرض کنیم ،انسان در قالب زوجیت به کمال می رسد.
 
معاون اجتماعی، سیاسی و امنیتی استانداری خراسان رضوی با اشاره به اینکه  در درون هر مردی یک زن نهفته است و  در درون هر زن نیز یک مرد نهفته است، گفت:  زن وجود مرد در لایه عمیق روانی  او پنهان است و مرد وجود زن در لایه عمیق روانی زن پنهان است.
وی افزود: هویت پنهان مردانه در درون زن و همچنین هویت پنهان زنانه در درون مرد پنهان است  و زمانی به کمال می رسیم که شناخت همه جانبه از خود و درون  خود پیدا کنیم.
 حسینی تصریح کرد: انسان باید از ظرفیت های وجودی خود آگاه شود و یکی از آنها زن  و مردنهفته در وجود آنهاست که باید آنرا بشناسند.
 معاون استاندار در ادامه گفت: تنها رابطه و عامل پیوند دهنده انسان که آدم را به عمق روانش بر می گرداند ازدواج است. تا انسان غواص وجودش نشود و به درونش سفر نکند، نمی تواند کامل شود و این غواضی در درون، فقط از طریق ازدواج اتفاق می افتد.
وی افزود:  با ازدواج مرد و زن به عمق روان خود سفر می کنند و به لایه های پنهان وجودی  خو دسترسی می یابند.
معاون اجتماعی، سیاسی و امنیتی استانداری خراسان رضوی ازدواج  را به دو دسته موفق یا تکمیلی و  ازدواج ناموفق یا فرسایشی تقسیم کرد و افزود:  ازدواجی که انسان را به تکامل می رساند ازدواج تکمیلی است و  این ازدواجی است که دختر و پسر لااقل در سه بعد زیستی و بیولوژیکی، بعد روانی و بعد اجتماعی خصوصیات تکمیل کننده برای هم داشته باشند.
 
 وی افزود: در بعد زیستی ظاهر، وزن، قد، زیبایی ، زشتی ، استعداد ، بهره هوشی ، سن ، اشتهای جنسی و غذایی در دو طرف مهم است و هر چه بعد زیستی و جسمی معطوف به هم نزدیک باشد ازدواج موفق شکل می گیرد.
حسینی تصریح کرد: به عنوان مثال وقتی در مورد سن ازدواج صحبت می کنیم بهترین دوره های سن به لحاظ روان شناختی و هم تجارب بین 18 تا 28 سال است و  اختلاف سنی نیز  بهتر است بین  دو تا ده سال به نفع مردان باشد.
 معاون استاندار  بعد روانشناختی را  از زیستی مهمتر  دانست و گفت: از نظر روانشناختی سه  نوع  زوج تکمیلی  با خصوصیات متفاوت، زوج  تساوی گرا  با خصوصیات شبیه به هم  و زوج تلفیقی و ترکیبی  داریم   و در برخی خصوصیات بهتر است زن و مرد شبیه هم باشند و در برخی خصوصیات متفاوت و این بهترین نوع ازدواج است.
حسینی بعد دیگر ازدواج مناسب را  بعد اجتماعی دانست و گفت:  دختر و پسری که ازدواج می کنند طبیعتا باید ملاک های نزدیک به هم داشته باشند. تحقیقات نشان داده که هرچقدر در تحصیلات مردها از خانم ها بالاتر باشد زندگی  موفق تری  شکل می گیرد،  البته به این معنا نیست که حتما اینگونه باشد.
وی افزود: در گرایشات دینی و سیاسی نیز اگر زوجین به یکدیگر نزدیک تر باشند ازدواج موفق تری شکل می گیرد.
حسینی تصریح کرد: رعایت مشخصه های زیستی اجتماعی و روانی می تواند انسان ها را به سمت  ازدواج موفق سوق دهد و  امیدواریم جوانان با رعایت ملاک های زیستی و اجتماعی ازدواجی  تکمیلی را  بنا کرده  و از طلاق دور شوند.
حسینی خانواده ها را به سه دسته خانواده های پرآشوب،خاموش و متعادل تقسیم کرده و افزود. روابط بین زوجین  افقی یا عمودی است اگر  رابطه افقی بین زن و مرد حاکم  باشد، خودخواهی، منیت و پرخاشگری غالب این خانواده می شود  و با  خانواده ای  پرآشوب مواجه می شویم.
وی افزود:  اگر ارتباط زوجین در خانواده بسیار کم بوده و یا پرحرارت نباشد با  خانواده خاموش  و منزوی  مواجه هستیم
حسینی تصریح کرد: سومین الگو، خانواده سالم است که زن و مرد با هم ارتباط صمیمی دارند و گفتگو می کنند و درک مشترک دارند در واقع فضای خانه مثل گلخانه ای می شود که حتی گل پلاسیده هم در آن رشد می کنند و  اساس ازدواج تشکیل این چنین خانواده ای است.
معاون استاندار گفت: خانواده با نقطه مقدس ازدواج شکل می گیرد و استمرار می یابد و اگر می خواهیم خانواده آسیبی نبیند باید ازدواج سالمی را رقم بزنیم.
 وی افزود: اگر ازدواج تکمیلی باشد و زوجین مکمل یکدیگر باشند  بنیاد خانواده هم استحکام می یابد  و اگر ازدواج از نوع فرسایشی باشد بنیاد  خانواده ضعیف خواهد شد.
 
حسینی به رابطه بین والدین و فرزندان نیز اشاره کرد و گفت: رابطه والدین و فرزندان با حمایت از فرزندان پاسخگویی و تکلیف از فرزندان شکل می گیرند.
وی افزود:  والدین را می توان به  تمام پاسخ دهنده  یا آسان گیر فقط تکلیف تعیین کننده  برای فرزندان، بی تفاوت سالم تقسیم بندی کرد
حسینی تصریح کرد: در خانواده سالم به میزان نیاز تکلیف و  به میزان نیاز حمایت از فرزندان وجود دارد.
حسینی در پایان افزود : رتبه طلاق در استان از یک در سال های گذشته به هشت در سال 96 کاهش پیدا کرده است که ایجاد شغل، آموزش مهارت های زندگی و هماهنگی بین بخشی بین زنجیره ازدواج تا طلاق از دلایل کاهش طلاق در استان می باشد.


منبع : معاونت سیاسی و امنیتی استان خراسان رضوی
تعداد بازدیدها : ۳۰۰


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

کلیه حقوق این پورتال محفوظ و متعلق به استانداری خراسان رضوی می باشد.