معاون سیاسی، امنیتی
و اجتماعی

 دکتر سید جواد حسینی

    .
۱۳۹۵/۱۱/۲۸

دکترحسینی در همایش ملی مشاهیر آرمیده در حرم مطهر تاکید کرد؛

تکریم نخبگان و بزرگان عامل حرکت به سمت جامعه متعالی و توسعه یافته است

دکتر سید جواد حسینی معاون اجتماعی، سیاسی و امنیتی استانداری خراسان رضوی  در همایش ملی مشاهیر آرمیده در حرم مطهر امام رضا( ع) که به همت بنیاد نخبگان خراسان رضوی در سالن اجتماعات دانشکده مهندسی دانشگاه فردوسی برگزار شد گفت: تکریم نخبگان و بزرگان راهی به سوی جامعه متعالی و توسعه یافته است.

 حسینی با گرامیداشت یاد و خاطره  آیت ا... هاشمی رفسنجانی  و تسلیت ایام فاطمیه گفت:  امروز در چهلمین روز درگذشت آیت ا.. هاشمی رفسنجانی یار دیرین امام و رهبری قرارد داریم و یاد این مرد لحظه های سخت انقلاب را گرامی می داریم.
 
معاون اجتماعی، سیاسی و امنیتی استانداری خراسان رضوی  برگزاری این همایش را در راستای سند راهبردی کشور در امور نخبگان دانست و افزود:برگزاری این چنین همایش هایی  هم راستا با راهبرد دلبستگی ملی  نخبگان  و در راستای توسعه زیر ساخت های  فرهنگی ، پژوهشی و اطلاع رسانی مبتنی بر گفتمان انقلاب اسلامی است.
حسینی افزود:  رسول گرامی اسلام (ص) در حدیثی می فرماید " قبور مومنان و صالحان را زیارت کنید زیرا شما را به یاد آخرت می اندازد" و  لذا مرده مومن مانند زنده او باید تکریم شود.

حسینی  همایش همایش ملی مشاهیر آرمیده در حرم مطهر امام رضا( ع)را دارای کارکردهای زیادی دانست و افزود:  اولین کارکرد این همایش الگو سازی  و الهام بخشی برای  برای تمامی نسل ها و بویژه نسل جوان است، نسل جوان برای اینکه راه درست را اننتخاب کند و بر آن راه حرکت نماید نیازمند الگوهای مجسم عینی زیسته شده است و  مشاهیر آرمیده در دل حریم رضوی هر کدام الگوی مجسم عینی برای نسل جوان هستند.
معاون اجتماعی، سیاسی و امنیتی استانداری خراسان رضوی  کارکرد دیگر  این همایش را کارکرد وفاق اجتماعی و هویت بخشی دینی، ملی  و علمی  دانست و گفت:  نسل جوان نیاز به هویت بخشی دارد، امروز در خراسان رضوی 2 عنصر اساسی هویت بخش داریم که نخست حرم مطهر رضوی به عنوان عنصر اصلی و مهم هویت دینی ما و مسلمانان است و دیگری که هویت ملی ما را تشکیل می دهد، حکیم ابوالقاسم فردوسی است.
وی با بیان اینکه این 2 عنصر در هویت ما نقش اساسی دارد، افزود: قبل از انقلاب رژیم طاغوت بر هویت ملی تاکید کرده و هویت دینی را به حاشیه رانده بود و پس از انقلاب بعضا با اشتباهی مواجه شده و تصور کردیم فقط هویت دینی اصل است.
وی تصریح کرد: هویت دینی، انقلابی، ملی، علمی و خانوادگی از جمله اصولی بی بدیل است که در جامعه ایران وجود دارد و باید مبنای هویت جامعه ما باشد.
وی با بیان اینکه آسیب های اجتماعی امروز سرعت گرفته و از سویی نوپدید شده و سن آسیب پایین آمده است، گفت: در عین حال در جامعه ایران اتکای به این هویت های اساسی نقطه اتکای بی بدیلی برای جامعه است.
حسینی افزود: همایش هایی از این دست که این هویت را نمایان کند و ما را از سوی هویت، جامعه و انسان تک ساحتی به سمت هویت، جامعه و انسان تمام ساحتی رهنمون کند می تواند به توسعه و تعالی جامعه بینجامد.

وی عنوان کرد: کارکرد دیگر این گونه همایش ها، احیاء، ارتقاء و ارتفاع سنت تکریم به منابع انسانی است چنانکه امروز در تحقیقات بین المللی و روندهای سازمانی، منابع انسانی عنصر اصلی توسعه است که اگر پاس داشته و تکریم شود تحول، سعادت و توسعه را در جامعه ما تحکیم می کند.
وی اظهار کرد: این همایش می تواند رویکرد احترام را به جای رویکرد اتهام نشانده و فرآیندهایی را، که امروز به عنوان یک آسیب فرهنگی کم و بیش در روندهای جامعه جای پای خود را زیاد باز می کند، به حاشیه براند.
معاون استاندار خراسان رضوی گفت: باید رویکرد تکریم، احترام، قدرشناسی و سپاس از بزرگان را به نسل جدید بیاموزیم و به عنوان یک امر اساسی در جامعه نهادینه کنیم.

معاون اجتماعی، سیاسی و امنیتی استانداری خراسان رضوی کارکرد  دیگر این همایش را سوق دادن جامعه  به سمت جامعه متعالی و بلند مدت دانست و افزود: با احترام به منابع انسانی و مشاهیر می توان جامعه را به سمت جامعه ای متعالی و بلندمدت هدایت کرد اما زمانی که این مشاهیر و بزرگان به جامعه معرفی نشوند و رفتار و گفتار آنان منش اجتماع نشود جامعه به سمت جامعه ای کوتاه مدت سوق یافته و توسعه در این جامعه شکل نمی گیرد زیرا از جمله عواملی که توسعه را محقق می کند سرمایه انسانی است.
وی تصریح کرد: به جای نگاه گسسته، پروژه ای و منفصل، باید به جامعه به صورت پروسه ای، پیوسته و متصل نگریست و در این میان از جمله راهکارهایی که این اتصال و پیوستگی را حاصل می کند شناخت بزرگان و معرفی آنها به جامعه است.

 حسینی با اشاره به  سه زمان حال، آینده و گذشته در جامعه افزود: جامعه ای که در زمان حرکت کند زندانی زمان خواهد شد و جامعه ای که  با زمان حرکت کند  بلند مدت، متصل ومستمر خواهد شد و این جامعه  از گذشته خود  به عنوان  یک تجربه و از آینده خود  به عنوان  یک امید استفاده خواهد کرد و از حال خود با اتکا به تجربه گذشته  برای  رسیدن به امید و آینده  سود خواهد برد.
 حسینی در پایان ابراز امیدواری کرد این همایش بتواند بزرگان آرمیده در جوار حرم مطهر رضوی را به نسل جوان جامعه معرفی نماید.

این همایش با همکاری بنیاد نخبگان استان و دانشگاه فردوسی مشهد برای معرفی مشاهیر مدفون در حرم مطهر امام رضا (ع) و الگوسازی از آنان برای صاحبان استعدادهای برتر و تکریم آن بزرگان که در زمان خود خدمات ارزنده ای به جامعه ارائه کرده اند، برگزار شد.
921 تن از مشاهیر، عالمان دینی، شخصیت های مذهبی، شاعران، هنرمندان، دانشوران، صاحب منصبان، واقفان، رجال سیاسی و اجتماعی 
در حرم مطهر رضوی مدفون هستند.
شهید سیدعبدالکریم هاشمی نژاد، محمدتقی شریعتی، محمدعلی رجایی بخارایی، محمدتقی فاطمی، مرتضی شیخ و استاد مرتضی شریعتی، علامه محمدتقی جعفری، سیدیونس اردبیلی، محمدتقی ادیب نیشابوری، محمد آیت الله زاده خراسانی، شیخ طبرسی، حسین سبزواری، حاج ملاهاشم خراسانی، مرتضی آشتیانی، محمدتقی آملی، آیت الله عباس واعظ طبسی، سیدمحمدهادی میلانی و هاشم قزوینی از جمله این شخصیت ها هستند.
 


منبع : معاونت سیاسی و امنیتی استان خراسان رضوی
تعداد بازدیدها : ۳۷۵


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

کلیه حقوق این پورتال محفوظ و متعلق به استانداری خراسان رضوی می باشد.