معاون سیاسی، امنیتی
و اجتماعی

 دکتر سید جواد حسینی

    .
۱۳۹۵/۱۰/۱۹

دکتر حسینی در همایش سین هشتم ،سرپناه:

تحقق عدالت و رفاه اجتماعی ممکن نیست مگر آنکه بر نیروی معجزه آسای عظیم مردمی تکیه کنیم و رویکرد مان را از نیاز و مشکل محوری به دارایی محوری و توانا سازی تغییر دهیم.

معاون اجتماعی، سیاسی و امنیتی استانداری خراسان رضوی بر ضرورت مشارکت همه جانبه مردم در حوزه های مختلف به ویژه مقابله با آسیبهای اجتماعی تاکید و بیان کرد: امروز حضور مردم در قالب مشارکتهای تظاهراتی، تزئیناتی، تشریفاتی، اتمیزه و ذره ای هر چند خوب است اما کلید حل مشکل نیست.
 
سید جواد حسینی روز یکشنبه در همایشی با عنوان 'سین هشتم ،سرپناه' با موضوع مسئولیت اجتماعی، دولت، مردم و تشکلهای غیردولتی در مشهد افزود : عدالت از پایه های اصلی هر حکومت به ویژه حکومت اسلامی است و از شاخصه های مهم عدالت کاهش فاصله طبقاتی،کاهش ضریب جینی، برطرف شدن عدم تعادل های منطقه ای، ایجاد تعادل های منطقه ای، رفع محرومیت و فقر است. 
معاون اجتماعی، سیاسی و امنیتی استانداری خراسان رضوی  با اشاره به دو نوع عدالت توزیعی و ترجیحی گفت:   عدالت توزیعی به معنای درست توزیع کردن منابع است و عدالت ترجیحی  که یک گام از عدالت توزیعی جلوتر است به معنای  اختصاص منابع، توسعه و رفاه به مناطق،محدوه ها و افرادی است که بنا به دلایلی باید در اولویت بیشتر قرار گیرند.
 وی با اشاره به اینکه  پیامبر گرامی اسلام نیز هدف رسالت خود را برپا سازی عدالت می داند گفت: در دنیای امروز 15 درصد جمعیت دنیا بیش از 85 درصد منابع را دراختیار دارند و کشور ما نیز از این نابرابری و عدم تعادل رنج می برد.

حسینی با طرح این پرسش که تحقق عدالت و رفاه اجتماعی چگونه ممکن است، گفت:  دولت ها  از طریق برنامه ریزی، قانون گذاری و تخصیص اعتبار می توانند به تحقق عدالت کمک کنند اما  تحقق  عدالت  و رفاه اجتماعی ممکن نیست مگر آنکه نیروی معجزه آسای عظیم مردمی به کمک دولت بیاید.
 حسینی  در ادامه گفت: یکی از کار های دولت باید زمینه سازی ورود مردم به عرصه های مختلف از طریق تشکیلات باشد. امروز حضور مردم در قالب مشارکتهای تظاهراتی، تزئیناتی، تشریفاتی، اتمیزه و ذره ای هر چند خوب است اما کلید حل مشکل نیست.

وی ادامه داد: باید مردم باور شده، حقوق آنها شناخته و حقوق شهروندی  به رسمیت شناخته شود. اصلی ترین این حقوق حق ایجاد تشکلهای نظام مند برای مداخله در تمامی ابعاد جامعه از جمله رفع فقر و بی عدالتی است که باید در گستره وسیعی توسعه یابد.
معاون استاندار خراسان رضوی گفت: از این رو یکی از مهمترین جهت گیریهای دولت یازدهم آن است که مردم را در عرصه عمومی و تشکلهای غیردولتی نظام دهد.
وی افزود: در این راستا تعداد تشکلهای غیردولتی خراسان رضوی در چارچوب فعالیت دولت تدبیر و امید بیش از 120 درصد افزایش یافته  است. توسعه سمنها از جمله دغدغه های معاونت اجتماعی، سیاسی و امنیتی استانداری خراسان رضوی است و در این راستا خانه تشکل های غیر دولتی راه اندازی شده است.
حسینی پیوند و برقراری ارتباط این تشکل ها با دولت، تسری آنها به شهرهای کوچک و مناطق روستایی و توسعه تشکلها و خیریه ها از حوزه سلامت و آموزشی به عرصه های دیگر را از محورهای مورد توجه برای تقویت این حوزه در استان برشمرد.

وی حمایت شبکه تشکلهای غیردولتی را در خراسان مبنای عمل ذکر و بیان کرد: در بخشهایی که این امکان ایجاد نشده از جمله در حوزه کاهش آسیبهای اجتماعی همچون فقر، اعتیاد، کارتن خوابی و طلاق باید شبکه سازی  انجام شود.
معاون اجتماعی، سیاسی و امنیتی استانداری خراسان رضوی ادامه داد: باید رویکرد نیازمحور و مشکل محور به رویکرد توانا ساز و دارایی محور تبدیل شود و بر مبنای داشته ها و ظرفیتهای افراد، آنان توانمند و تقویت شوند.
وی گفت: تاکنون هر زمان و در هر بخشی که در این مسیر حرکت کرده ایم نتیجه مناسب دریافت شده و اکنون به جای آنکه زندانها پر شود باید از توان و ظرفیت افراد برای توسعه جامعه و بهبود مسیر زندگی خود آنها بهره برد.
حسینی افزود: اوایل پیروزی انقلاب اسلامی فقط ارتکاب 39 جرم به زندانی شدن افراد منجر می شد اما امروز 400 عنوان مجرمانه تعریف شده که در صورت ارتکاب آن از سوی افراد، زندانی می شوند. نتیجه این امر موجب شده تا زندان مرکزی مشهد که برای دو هزار و 500 نفر ساخته شده امروز سه هزار زندانی را در خود جای دهد.
وی ادامه داد: برخی تشکلهای مردمی از جمله  تشکلی  با عنوان 'ضامن' تلاش می کنند مجازاتهای جایگزین زندان را پیشنهاد کنند و یا تشکل" سرای نجات" از سوی عده از کسانی که پیش از این کارتن خواب ویژه کمک به کارتن خوابها فعال شده ،خود بیانگر ظرفیت های قابل توجه برای کمک به بهبود وضعیت آسیب های اجتماعی است.

معاون استاندار خراسان رضوی گفت: شکل گیری تشکل ویژه کمک به معتادان توسط عده ای که خود قبلا معتاد بوده اند و یا تشکل بانوان حقوقدان همه بیانگر آن است که انسانها دارایی هایی دارند که باید نفس و سرمایه این دارایی ها را شناخت و از آن در اصلاح و توسعه جامعه بهره برد.
وی افزود: امروز اگر معجزه این دارایی ها توسط دولت شناخته شده و شکل داده شود و بستر برای حرکت نظام مند تشکل های غیردولتی فراهم شود می توان این ظرفیت را در خدمت رفاه جامعه بکار گرفت.
حسینی  در پایان گفت: هم اکنون در خراسان رضوی 860 تشکل مردم نهاد فعال است، باید این حوزه و مشارکت همه مردم در شکل های مختلف در این بخش تقویت شود تا بتوانند نقش مهم و محوری خود را در کاهش آسیب ها ایفا کنند.
 
شایان ذکر است حرکت 'سین هشتم، سرپناه ' دو سال قبل از سوی رضا کیانیان هنرمند مشهدی عرصه سینما آغاز و با پیوستن مجموعه ای از هنرمندان و به مرور چهره های داخلی و خارجی با هدف توجه به آسیبهای اجتماعی نخست کارتن خوابها و بی سرپناهان و بعد زنان سرپرست و سایر آسیبها در تهران شکل گرفت.


منبع : معاونت سیاسی و امنیتی استان خراسان رضوی
تعداد بازدیدها : ۷۳


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

کلیه حقوق این پورتال محفوظ و متعلق به استانداری خراسان رضوی می باشد.