معاون سیاسی، امنیتی
و اجتماعی

 دکتر سید جواد حسینی

    .
۱۳۹۵/۱۰/۱۸

دکتر حسینی در همایش تحلیل علمی - تخصصی منشور حقوق شهروندی:

منشورحقوق شهروندی،فرصتی برای احیا حقوق ملت است

معاون اجتماعی، سیاسی و امنیتی استانداری خراسان رضوی در همایش تحلیل علمی - تخصصی منشور حقوق شهروندی حضور یافت.

معاون اجتماعی، سیاسی و امنیتی استانداری خراسان رضوی در همایش تحلیل علمی - تخصصی منشور حقوق شهروندی حضور یافت.

دکتر سید جواد حسینی در این همایش با اشاره به تلاش های دکتر روحانی و تیم دولت تدبیر و امید برای تحقق وعده های انتخاباتی وی، اظهار داشت: یکی از این وعده ها تدوین حقوق شهروندی بود که در آذر ماه رونمایی شد؛ ماهی که در حافظه ی تاریخی مردم ایران در رای به قانون اساسی، متمم آن و صدور فرمان هشت ماده ای امام راحل (ره) ماندگار است.
وی افزود: حقوق شهروندی ارتقا منزلت انسانی، کرامت ذاتی انسان و حق مشارکت سیاسی اورا در تعیین سرنوشت نشانه گرفته است.
معاون اجتماعی، سیاسی و امنیتی استانداری خراسان رضوی گفت: این منشور حاوی حق سازی فنی است و مسئولیت حقوقی دولت در قبال شهروندان را متذکر شده که به لحاظ حقوقی یک پارادایم تفسیری است روز آمد از نظام حقوقی ایران؛ حقوقی که منبعث از قانون اساسی و سایر قوانین مصوب است .
 
حسینی تصریح کرد: روح حاکم بر این منشور، حق بنیادی، اخلاق گرایی و عدالت محوری است و معرف مکتب حقوق فطری بشری ایرانی می باشد.
وی با بیان این که قدرت همواره میل به تمرکز و گسترش دارد؛ تاکید کرد: حقوق شهروندی باعث می شود که از این قدرت که میل به تمرکز و گسترش دارد بر علیه ملت استفاده نشود.
معاون اجتماعی، سیاسی و امنیتی استانداری خراسان رضوی اظهار داشت: معمولا در طول تاریخ صاحبان قدرت از جهل مردم سوء استفاده کرده اند که ابلاغ حقوق شهروندی از منظر آگاه سازی و تقویت روحیه ی مطالبه گری مردم از دولت؛ باعث می شود که زمینه ی لغزش فراهم نشود.
حسینی با بیان این که بخشنامه ی اجرایی حقوق شهروندی حداقل برای دستگاه ها، لازم الاجرا است؛ گفت: رئیس جمهوری این منشور را ابلاغ کرده و از دستگاه ها خواسته که آن را عمل کنند و از مردم انتظار دارد که برای آگاهی خود از حقوقشان، آن را مطالعه کنند.

وی در پاسخ به کسانیکه معتقدند این منشور همان قانون اساسی است و ضمانت اجرایی آن چه می شود هم‌گفت: این منشور  اگر همان قانون اساسی باشد گردآوری آن در ۱۸ مبحث و ۱۲۰ ماده کاربزرگی است و این که خود دولت آن را ابلاغ و اعلام کند که مردم حقوقشان را مطالبه کنند پیروزی بزرگتری محسوب می شود.
معاون اجتماعی، سیاسی و امنیتی استانداری خراسان رضوی با تاکید بر این که اگر حاکمیت را صالح نکنیم با حاکم صالح امورات جامعه به درستی پیش نمی رود؛ اظهار داشت:  حقوق شهروندی زمینه ای برای حکمرانی خوب به منظور ایجاد حاکم خوب است.

حسینی به عملیاتی شدن سایر وعده های رئیس جمهور نیز اشاره کرد و افزود: خروج از رکود تورمی به ثبات، افزایش رشد اقتصادی از منفی ۶٬۸ به مثبت ۶٬۷ ، تحول در حوزه ی سلامت و کشاورزی، خودکفایی در تولید گندم و پیروزی در عرصه ی دیپلماسی بارویکرد تعامل با جهان برای تعادل و تکامل بخشی از مواردی است که محقق شده است.


منبع : معاونت سیاسی و امنیتی استان خراسان رضوی
تعداد بازدیدها : ۷۰


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

کلیه حقوق این پورتال محفوظ و متعلق به استانداری خراسان رضوی می باشد.