معاون سیاسی، امنیتی
و اجتماعی

 دکتر سید جواد حسینی

    .
۱۳۹۵/۱۰/۱۶

دکتر حسینی در آیین بزرگداشت اساتید موسیقی:

سرمایه های انسانی به ویژه سرمایه های هنری عامل انسجام، توسعه و سلامت جامعه اند

 با حضور دکتر حسینی معاون اجتماعی، سیاسی و امنیتی خراسان رضوی آیین بزرگداشت اساتید موسیقی «علی اکبر نطاق» و «ناصر رسا» در فرهنگسرای سازمان جهاد دانشگاهی خراسان رضوی برگزار شد.
سیدجواد حسینی، معاون اجتماعی، سیاسی و امنیتی استانداری خراسان‌رضوی طی سخنانی با اشاره به اینکه برای زدودن آسیب‌های اجتماعی و فراهم کردن بستر رشد و روانی اجتماعی، آسانی و تسهیل حرکت رو به جلو در جامعه، باید بر هنر تکیه کنیم، اظهار کرد: هنر باعث می‌شود، تسهیلات، اطلاعات، ارتباطات، احساسات و روابط انسانی رشد کند و این موضوع مبنای اصلی حرکت یک جامعه سالم است.
 
وی ادامه داد: یک جامعه زمانی رشد و توسعه می‌یابد که منابع انسانی غنی که سرمایه‌های عظیم یک کشور هستند، عزیز شمرده شوند، همان‌طور که بانک جهانی سرمایه‌های جامعه را به شش دسته سرمایه‌های مادی، مالی، فرهنگی، طبیعی، اجتماعی و انسانی است.
 
حسینی عنوان کرد: در هر جامعه اصلی ترین سرمایه‌ها، سرمایه‌های اجتماعی و  انسانی است، اگر همه انواع سرمایه‌ها موجود باشد، اما سرمایه انسانی نباشد، چند نوع سرمایه دیگر از بین می‌رود، اگر در جامعه‌ای انواع دیگر سرمایه نباشد، اما سرمایه اجتماعی و انسانی موجود باشد، دیگر انواع سرمایه بازتولید می‌شود و امروز در تجربه جهانی در کشورهای توسعه یافته 68درصد منابع مبتنی بر نیروی انسانی است و 32 درصد دیگر منابع فیزیکی و طبیعی است.
 
معاون اجتماعی، سیاسی و امنیتی استانداری خراسان‌رضوی اضافه کرد: امروز ما باید قدردان سرمایه‌‍‌های عظیم انسانی به ویژه سرمایه‌هایی که وجه هنری آن‌ها قوی است، باشیم.
 
وی با بیان اینکه امروز جامعه باید احساس و عواطف را در درون خود پمپاژ کند و از روابط مکانیکی، ماشینی و برهم زننده در یک سیکل بسته و تکرار مکررات دور شود، تصریح کرد: این اقدام تنها کار هنر و موسیقی، شعر، تئاتر، فیلم، خط و... است.
 معاون اجتماعی، سیاسی و امنیتی استانداری خراسان افزود: سرمایه های انسانی به ویژه از نوع سرمایه های هنری عامل روغن کاری جامعه، سلامت و نیز بهترین مدل برای انتقال پیام به نسل ها هستند.این سرمایه ها عامل ایجاد ارتباط  و افزایش سرمایه اجتماعی اند.
وی افزود: جوامع امروز از حالت مکانیکی یعنی جوامعی که در آن روابط چهره به چهره و از نوع اولیه  عاطفی حاکم بود به سمت جوامعی از نوع ارگانیگی تغییر شکل داده اند .
 وی در ادامه گفت: در جوامع ارگانیکی روابط انسان ها، موزائیکی و حسابگرانه، غیرعاطفی، مکانیکی و ماشینی است و در چنین جوامعی انسانها گر چه به شکل انبوه کنارهمدیگر قرار می گیرند ولی انبوهایی که  تنها هستند و روابط عاطفی و اجتماعی شان حسابگرانه و مکانیکی می شود و همین موضوع سلامت اجتماعی روانی جامعه را به خطر می اندازد و آسیب های اجتماعی را افزایش می دهد.
حسینی در پایان گفت: هنر و سرمایه های هنری بهترین وسیله برای انتقال پیام بین نسل ها و اتحاد و انسجام جامعه اند و لذا تکریم از بزرگان هنری برای ما امری واجب و ضروریست.


منبع : معاونت سیاسی و امنیتی استان خراسان رضوی
تعداد بازدیدها : ۳۴


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

کلیه حقوق این پورتال محفوظ و متعلق به استانداری خراسان رضوی می باشد.